Kraje čekají problémy s financováním výstavby čističek odpadních vod

Asociace krajů České republiky varuje, že kvůli nedostatku financí na čističky odpadních vod podraží vodné a stočené. Do dvou let musí obce nad dva tisíce obyvatel mít čističky podle požadavků Evropské unie. Hejtmanům nejvíc vadí, že o evropské dotace nemohou požádat aglomerace, které mají smlouvy s vodárenskými společnostmi podepsané na dobu přesahující rok 2022.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod

Čistírna odpadních vod | Foto: F. Tichý | Zdroj: AFP

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara nastavené podmínky vyhovují naprosté většině obcí - ty, které mají smlouvy dlouhodobé, si musí poradit samy.

"Je na té menšině, aby vyjednala se svými provozovateli vodohospodářské infrastruktury změny smluv. Pokud to neudělá, tak je samozřejmě to financování na ní."

Podle Asociace krajů České republice by ale měl, když tímto způsobem podmínky nastavil, pomoci obcím, které na dotace nedosáhnou nebo nebudou mít na spolufinancování, stát. Jak, to vysvětlil hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

"Je podle nás potřeba vytvořit národní zdroj na pokrytí investic na vodárenském trhu, a ten by mohl být například naplňován z příjmů z vodárenství."

Ministerstvo zemědělství, které financování naplňování evropské směrnice o čistotě odpadních vod koordinuje, tento způsob slovy svého mluvčího ale nepovažuje za reálný. 30. listopadu by měl ministr zemědělství Petr Gandalovič o plnění evropské směrnice informovat vládu.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme