Soud v Ostravě řeší případ obchodníků s lidskou bídou, vytipovávali si lidi v exekuci s domem či bytem

Několik lidí v tíživé ekonomické situaci podle obžaloby podvedla šestašedesátiletá Magdalena Machancová a dvaapadesátiletý Miroslav Šlehofer. Lidem v exekuci nabízeli vyřešení jejich problémů. Při tom je ale často připravili o majetek, mnohdy i střechu nad hlavou. Celkem jim způsobili škodu 7,5 milionu korun. Případem se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Ostravě.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce (ilustr. foto)

Dluhy - exekuce (ilustr. foto) | Foto: Ladislav Bába

„Obžalovaní si vybírali lidi v exekuci, kteří zároveň vlastnili dům nebo byt,“ řekl státní zástupce Jaroslav Jurka. „Přivedli je do ještě větší bídy, kdy jim způsobili podstatně vyšší dluhy, než měli na počátku. Řekněme, že obchodovali s lidskou bídou.“

Souzení podnikatelé slibovali lidem přefinancování jejich dluhu. „Byl ale přefinancován mnohonásobně vyšším dluhem. Nemovitosti prodávali pod cenou nebo získávali zástavní právo,“ doplnil Jurka.

Boj proti energetickým šmejdům přiostřuje. Všichni zprostředkovatelé se budou muset registrovat

Číst článek

‚Vidina světla na konci tunelu‘

Oba obžalovaní podle Jurky využívali zoufalství lidí, kteří se snažili své dluhy vzniklé třeba neuhrazením koncesionářských poplatků či poplatku za odvoz odpadu řešit. Snažili se vystupovat jako spolupracovníci exekutora a nabízeli řešení. „Poškození takové vidině světla na konci tunelu podlehli,“ uvedl.

Oba obžalovaní ve čtvrtek u soudu nechtěli vypovídat. Machancová pouze přečetla prohlášení, ve kterém obžalobu odmítla. „Cítím se zcela nevinná. Nikoho jsem nechtěla podvést. Klienti dostali všechny informace,“ uvedla. Její advokát Robert Pastorčák říká, že o trestný čin nejde a šlo o běžné podnikání. „To bylo vedeno s úmyslem pomoci těm lidem, samozřejmě za přiměřenou finanční odměnu. Měli dále možnosti se seznámit jak s listinami, tak i s obsahem celého obchodu,“ uvedl.

Deset a více exekucí už má skoro 160 tisíc lidí. Podle Člověka v tísni se tím prohlubuje dluhová past

Číst článek

Trest až 10 let

Podle obžaloby oba souzení od roku 2014 až 2017 v Opavě a okolí oslovovali lidi v exekuci. „Pod záminkou pomoci při řešení exekuce jim nabízeli poradenství a úhradu jejich finančních závazků formou konsolidace jejich půjček, čímž však docházelo k výraznému navýšení závazků,“ uvedla mluvčí soudu Karin Kantorová.

Například muž z Opavska dlužil 425 000 korun. Obžalovaní jej přesvědčili, že jeho problém vyřeší. Podle žalobce mu lhali, že jeho byt má hodnotu maximálně půl milionu korun. Převedli jej na sebe, dluhy zaplatili a později byt prodali za 1,2 milionu korun. Tím podvedenému muži způsobili škodu 770 000 korun.

Souzená dvojice se podle obžaloby dopustila podvodu, přečinu lichvy, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku či zpronevěry. Obžalovaným hrozí až deset let vězení.

ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme