Semelová chce kvůli hákovému kříži podat trestní oznámení. Policii žádala, aby odpůrce KSČM rozehnala
Stovky příznivců KSČM se jako každý rok sešly na pražském Výstavišti k oslavě Svátku práce. Přišli ale i odpůrci této strany a komunistické ideologie. Přinesli si vlajky USA, Ukrajiny a NATO. Jeden z transparentů pak přirovnával komunismus k nacismu. A komunistická kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová chce na jeho autory podat trestní oznámení.
Příznivci KSČM a skupina zhruba tří desítek odpůrců s vlajkami USA, Ukrajiny či NATO se střetli hlavně slovně. Vznikla ale i drobná strkanice a vášně musel mírnit antikonfliktní tým, popisoval na twitteru spolupracovník Aktuálně.cz Tomáš Klézl.
ONLINE: První máj v Česku. Odznaky se Stalinem, oranžové balonky, modrá zmrzlina a majáles
Číst článek
Ozývaly se podle něj také pokřiky „Ať žije NATO!" a „Rudý zrůdy!". Prozápadní demonstranty pak naopak jeden z příznivců Karel Svoboda označil za provokující „pohrobky Havla".
Kandidátka KSČM na pražskou primátorku a také do Senátu Marta Semelová označila odpůrce za chátru a vyzvala policii, aby je rozehnala. Antikonfliktní tým nicméně spory řešil domluvou.
Kromě amerických vlajek měli odpůrci komunistů na holešovickém Výstavišti i transparenty. Stálo na nich například: „Chcete-li na Východ, táhněte na Sibiř.“ nebo „Komouši jsou stále nebezpečný a nerecyklovatelný odpad“.
Jeden z nich pak zobrazoval srp a kladivo s rovnítkem k hákovému kříži. „Žádám policii, aby konala. A počítejte s tím, že podám trestní oznámení na ty, kdo sem dávají hákový kříž,“ zlobila se z pódia Semelová. A dodala, že jde o znevážení obětí druhé světové války z řad komunistického odboje.
Ještě ostřeji se vyjádřil další kandidát KSČM do Senátu Karel Skoupil. Přítomné názorové odpůrce označil za tupce a přirovnal je k henleinovcům. „Vážení pomatenci, vemte se za ruce a běžte do pr****!" vzkázal jim.
Na prvomájové akci už tradičně hrála dechovka, kterou na pódiu střídali politici KSČM. Příznivci komunistů si pak u stánku mohli koupit třeba odznáček s podobiznou sovětského vůdce Josifa Stalina nebo revolucionářů Vladimira Iljiče Lenina a Che Guevary.
Podepsat mohli také petice za veřejnou dopravu zdarma nebo za vystoupení Česka z NATO. Čtyřiaosmdesátiletá Dagmar říká, že prvomájové shromáždění nevynechala už desítky let.
„Chodím každý rok od roku 1945. Hezky tu hrají a chodím sem velice ráda. A ještě přijdou moji známí, syn sem chodí, chodíme sem všichni,“ přibližuje pro Radiožurnál. Pražským Výstavištěm se v úterý také rozezněla Internacionála.