Kvalita ovzduší stále není ideální, vláda bude jednat o životním prostředí
Životní prostředí se v posledních letech mírně zlepšuje. Méně se znečišťuje voda, více domácností je připojeno na veřejnou kanalizaci s čističkou odpadních vod. Stále ale není dobré ovzduší. Souhrnnou zprávu o stavu životního prostředí za rok 2013 dnes projedná vláda.
Na první pohled to vypadá jako dobrá zpráva - životní prostředí v Česku se podle oficiálního ministerského hodnocení loni mírně zlepšilo. Ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec by ho ohodnotil horší trojkou:
„Ale zlepšující se trojku. Hlavní pozitivní zpráva je, že pokračuje určitý pozitivní trend vývoje životního prostředí. Negativní zprávou je, že to nefunguje tak rychle, jak bychom si všichni přáli a představovali.“
O kvalitě životního prostředí mluví ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)
Více než polovina populace hlavně v zimě dýchá nebezpečné jedovaté látky, které vážně poškozují zdraví. Souhrnnou zprávu o stavu životního prostředí za rok 2013 dnes projedná vláda.
I přesto, že se v České republice dýchá v posledních letech lépe a dlouhodobě se snižují emise toxických látek, není kvalita ovzduší ideální. Mezi nejvíce znečištěné kraje stále patří Moravskoslezský.
Opakovaně se překračují limity u prachových částic a dalších jedovatých látek, popsal Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR:
„Karcinogenní benzo(a)pyren," jmenoval jako příklad. "Jeho koncentrace jsou zvýšeny u nás více než 55 procent populace. A tyto koncentrace v zimních měsících jsou takové, že prokazatelně víme, že nám například nepříznivě ovlivňují těhotenství nebo výrazně zvyšují nemocnost dětí na dýchací onemocnění.“
Znečišťovatelem je doprava a lokální topeniště
Vloni bojovala česká města také více se smogem, zvyšovaly se i koncentrace přízemního ozonu. Mělo to hned několik důvodů, vysvětlil molekulární epidemiolog:
„Zatímco v Praze je největším znečišťovatelem doprava, tak v podstatné části našeho státu jsou to lokální topeniště.“
Lidé tedy šetří, málo využívají drahého zemního plynu a přecházejí na pevná paliva, což ovzduší ještě zhoršuje. Ministr životního prostředí má ale plán, jak situaci řešit:
„Řádově by se mohlo jednat až o 9 miliard korun. Použili bychom je z nového operačního programu už od příštího roku 2015 na masivní výměnu kotlů.“
Kotle by se tak vyměnily za modernější zařízení, která by tolik nezatěžovala ovzduší.