Lékařka zveřejnila citlivé údaje pacientky. ‚Porušila základní důvěru,‘ říká státní zástupkyně
Lékařka mnoho let pronásledovala mladou ženu a nahlížela do její zdravotní dokumentace. V jeden moment dokonce zveřejnila informace o gynekologickém zákroku, který poškozená podstoupila. Lékařku soud nyní nepravomocně uznal vinnou a zakázal jí na dva roky pracovat s dokumentací pacientů. „Neodčinitelným způsobem narušila vztah lékař-pacient,“ říká státní zástupkyně Petra Šperlíková.
Po mnoha letech se oběť lékařky dočkala zadostiučinění. Ruce má zkřížené v klíně, když slyší proslov obhájkyně, musí mladá žena z jednací síně odejít. Stále je v péči terapeutky.
Nemocnice se potýkají s nedostatkem dětských lékařů. Žádají výpomoc praktiků, ti to ale odmítají
Číst článek
„Na psychice vás to samozřejmě poznamená. Byl narušený její soukromý život a bylo to dlouhodobé, tak to musí řešit psychoterapeutickou pomocí,“ říká zmocněnec oběti Petr Kausta.
Podle rozsudku byla mladá žena několik let obětí nebezpečného pronásledování ze strany lékařky. Obžalovaná Kristýna Škopková dokonce zveřejnila informace o prodělaném gynekologickém zákroku poškozené.
„Neodčinitelným způsobem narušila vztah lékař-pacient, když do citlivých údajů poškozené nahlížela dlouhá léta a využívala je proti ní,“ vypočítává státní zástupkyně Petra Šperlíková.
Soudkyně Lucie Vepřeková lékařce zakázala dva roky dělat práci lékařky, kde by měla přístup k dokumentaci pacientů.
„Máme za to, že opakované a dlouhodobé nahlížení do zdravotnické dokumentace nelze odbýt a je třeba ochránit případné pacienty,“ stojí v rozsudku.
Roste počet dětí předávkovaných běžnými léky. ‚Upozorňují na něco, co je špatně,‘ vysvětluje primář
Číst článek
Obžalovaná lékařka své oběti napsala omluvný dopis. Její obhájkyně Judita Pelechová rozsudek komentovat nechtěla.
Na dotaz, jestli ostravská Fakultní nemocnice po tomto případu nějak změnila vnitřní systém nahlížení do dokumentace, uvedla:
„Pro zajištění ochrany dat a zajištění zpětné kontroly, je nahlížení do dokumentace zaznamenáváno včetně účelu nahlížení. Je tedy vždy dohledatelné, která osoba a kdy do zdravotnické dokumentace nahlížela. Jednorázovým excesům, způsobeným selháním jedince, však nejde zabránit,“ odpověděla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.
Obžalovaná lékařka pracovala na oddělení neonatologie, podle rozsudku opakovaně nahlížela do dokumentace dospělé pacientky.
„K řešení je interní prostupnost zdravotnické dokumentace napříč odděleními. To, že jsem zdravotník, neznamená, že automaticky můžu nahlížet do zdravotní dokumentace kohokoliv v dané nemocnici,“ vysvětluje Petr Šustek z katedry zdravotnického práva, Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka uvedl, že o tomto případu nic neví a že neevidují na lékařku Kristýnu Škopkovou žádnou stížnost.