Lidovci nechtějí Ondráčka v komisi pro kontrolu GIBS vůbec, KSČM se pokusí jednání zablokovat
Lidovci na odpoledním jednání sněmovny navrhnou, aby byl Zdeněk Ondráček odvolán nejen z funkce předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale přišel i o pozici jejího řadového člena. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že by takové rozhodnutí odblokovalo situaci. Ondráček je v komisi jediným zástupcem komunistů, kteří si podle dohod o zastoupení ve sněmovních orgánech nárokují post jejího předsedy.
Zvolení bývalého příslušníka SNB kritizuje opozice a v pondělí proti němu protestovaly tisíce lidí na shromážděních napříč republikou.
'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi
Číst článek
Kritikům vadí, že se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu.
Bělobrádek v úterý uvedl, že nejlepší by bylo, kdyby Ondráček v rámci sebereflexe sám odstoupil, nicméně nevypadá to, že se tak stane:
„Proto budeme navrhovat, aby byl odvolán přímo z komise. Tím odblokujeme situaci, kdy komunisté v rámci poměrů ve sněmovně měli dohodnuto, že budou mít předsedu. A protože tam je jediný jejich zástupce, tak je to Ondráček.“
Fraška a pokrytectví
Odvolání Ondráčka z čela komise podpoří také TOP 09. Vlastního kandidáta místo něj stavět nebude, je připravena podpořit zástupce některé demokratické strany. Novinářům to řekli představitelé TOP 09. Vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že si zvolení Ondráčka nepřál, označili za frašku.
Stejný postoj oznámili také Starostové a nezávislí. Strana za logického nového kandidáta považuje případného nominanta Pirátské strany vzhledem k dřívějším jednáním o složení sněmovny. Piráti budou také pro odvolání Ondráčka, nahradit ho chtějí svým poslancem Ferjenčíkem.
Odvolání Ondráčka podpoří také ČSSD. Babišovu změnu postoje sociální demokraté označili za pokrytectví, dohoda ANO s KSČM podle nich byla od začátku.
Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie budou mít v otázce odvolání volné hlasování. Novinářům to v úterý řekl místopředseda SPD Radim Fiala. Při rozhodování o zařazení bodu na program se podle něj zákonodárci zvolení za SPD většinou zdrží.
Petici proti Ondráčkovi na pondělních demonstracích podepsalo na 14 000 lidí. Sběr podpisů nekončí
Číst článek
Ondráčkovo odvolání chce navrhnout ODS. Souhlasí s ním také premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten už o víkendu avizoval, že by měl Ondráček v čele komise skončit. A to přesto, že část poslanců hnutím ANO v pátek přispěla k jeho zvolení. Poslanecký klub hnutí ANO.
'Nejméně kontroverzní'
Komunisté se pokusí úterní jednání ve sněmovně zablokovat. Představitelé KSČM nicméně trvají na tom, že volba Zdeňka Ondráčka byla demokratická. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) si podle Pavla Kováčika má rozmyslet, s kým chce vládnout. Pohrozil zastavením rozhovorů o podpoře vlády.
„Pro nás je samozřejmě důležité, abychom měli důvěru v jednání. Jestliže bylo něco na začátku dohodnuto - že jednu komisi povede KSČM - tak na tom samozřejmě trváme. Je naší věcí, koho nominujeme, také nezpochybňujeme nominace dalších politických stran,“ řekl v pondělí předseda komunistů Vojtěch Filip.
Ve vysílání Českého rozhlasu Plus pro změnu řekl, že obsazení komise pro kontrolu činnosti GIBS podle něj bylo „nejméně kontroverzní“. „Nebo chcete, abychom byli v komisi pro kontrolu zpravodajských služeb?“ dodal.