Zeman: Pozměněný pandemický zákon podepíšu. Za šibenice na protestech by lidé měli jít do vězení
Prezident Miloš Zeman podepíše novou verzi pandemického zákona, který v minulých dnech schválila sněmovna. V pořadu Partie na televizi Prima se také vyjádřil k protestům proti hlasování, na které si demonstranti přinesli jako jednu z rekvizit i šibenici. „Nesouhlasím, že to není ani přestupek. Lidé, kteří ji tam přinesli, by měli být potrestáni,“ uvedl. Mluvil i o skartovaném dokumentu k Vrběticím a o svých případných nástupcích.
Poslanci v minulém týdnu na svém osmém zasedání přijali novelu pandemického zákona. Nutnost zákona obhajovala vláda zaváděním případných dalších protikoronavirových opatření.
Jednací maraton o pandemickém zákonu skončil. Sněmovna novelu přijala po téměř 36 hodinách
Číst článek
Norma nyní zamíří do Senátu. A pokud projde, prezident Miloš Zeman slíbil, že ji podepíše. „Já ho sice podepíšu, ale teprve poté, až tam budou ty úpravy,“ řekl v televizi Prima. Na původní verzi se mu nelíbilo, že pandemický zákon měl platit navždy, byly v něm zanesené vysoké pokuty a také že karanténu šlo vyhlásit esemeskou.
Jednání o novele trvalo dva dny a noc, velkou část debaty vyplnili zástupci SPD, kteří přednášeli nové body či dělali obstrukce. Zeman řekl, že to k jednání ve sněmovně patří.
Omezení času na projevy v dolní komoře podle něj nutné není. „Zbytečně bych poslancům náhubek nenasazoval,“ zmínil. Zároveň ale podotkl, že pokud bude podobné pravidlo zavedeno, měli by mít poslanci daleko více času než pět minut.
‚Za šibenici do vězení‘
Proti pandemickému zákonu se v Praze i několikrát protestovalo. Na jednu z demonstrací na konci ledna si lidé přinesli i šibenici doplněnou nápisem „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“.
Podle policie ale nešlo o trestný čin, požádala ale majitele, aby ji odstranil, a ten poslechl. Podle prezidenta by nicméně měli být majitelé potrestáni. „Měli by jít do vězení. Samozřejmě po projednání před soudem,“ podotkl.
Policie zároveň podle Zemana měla být důraznější. „Demonstrace nedodržovala povinné rozestupy, demonstranti neměli povinné roušky a už tady máte dostatečný důvod k zákroku i bez změny zákona,“ popsal.
Server iROZHLAS.cz muže, který šibenici na protest přinesl, v minulém týdnu našel a snažil se zjistit, proč ji do Prahy přivezl. Rozhovor, v němž by své počínání osvětlil, ovšem rázně odmítl.
‚Měla být tajná, ne důvěrná‘
Zeman se v pořadu Partie vyjádřil i ke zprávě o skartaci dokumentu o Vrběticích.
Radiožurnál a Respekt na konci ledna upozornily, že policie chtěla po hradní kanceláři zprávu o Vrběticích, ale nedostala ji. Hrad jí totiž v minulých měsících skartoval. Kriminalisté tak nemohou dokument prozkoumat a zjistit, jestli ho neměl v rukou někdo neoprávněný. Kancelář zjištění potvrdila, pochybení ale odmítla.
Skartace spisu o Vrběticích: poslanci doporučili kontrolu, jak na Hradě zacházejí s tajnými materiály
Číst článek
Celou kauzu Zeman označil za „bouři ve sklenici vody“. „Zprávy, které jsem dostal, uvádějí, že to bylo skartováno podle skartačního řádu,“ popsal. „Pokládám za ubohé ptát se, jestli na nějaké zprávě jsou otisky prstů. Téměř mi to přijde jako špionování. Jestli někdo někam nese nějaký dokument, tak to neznamená, že ho četl,“ pokračoval.
Bezpečnostní informační služba podle něj navíc pochybila v tom, že dokument vedla v režimu důvěrný, a ne tajný. „Mohu odpřisáhnout, protože jsem tu zprávu měl v ruce, že měla označení důvěrné,“ řekl.
Na každý z typů se podle prezidenta vztahují jiná pravidla pro skartaci. Sám ale přiznal, že skartační řád podrobně nastudovaný nemá. Jestli má pravdu, nelze ověřit, hradní kancelář ho totiž odmítla zveřejnit.
Zeman zároveň zmínil, že pokud by zpráva byla v režimu tajné, nejspíš by se dříve dostala i do jeho rukou. Bezpečnostní informační služba totiž spis na Hrad doručila 7. dubna, kdy se informace dozvěděli i vybraní členové vlády. Zeman se s ní ale seznámil až o deset dní později.
Prezident také podotkl, že by opět nejmenoval nyní pověřeného ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do generálské hodnosti, pokud by ho vláda na povýšení navrhla.
Olympijské hry
Došlo i na zahraniční otázky. Prezident Miloš Zeman uvedl, že by se zřejmě zúčastnil pátečního zahájení zimních olympijských her v čínském Pekingu, pokud by mu to umožnil zdravotní stav. Diplomatický bojkot her zdůvodňovaný porušováním lidských práv v Číně je podle něj téměř nulový.
Lékaři propustili prezidenta Zemana z Ústřední vojenské nemocnice. Hospitalizován byl od 10. října
Číst článek
„Většina členských zemí Evropské unie se tak či onak olympijských her svými představiteli účastní,“ řekl.
Čína by pak podle něj měla být i jedním ze dvou zahraničních cílů, kam by do konce svého funkčního období jet. Tím druhým je Izrael. „Izrael je země mého srdce a Čína je nejvýznamnější světová velmoc, myšleno ekonomicky,“ zmínil.
Všechno ale podle něj závisí na tom, jak se bude vyvíjet jeho zdravotní stav. „Zatím se bojím, že kdybych šel sám, tak upadnu. Zlepšuje se to téměř každý den, ale zlepšuje se to pomalu,“ vysvětlil.
Během podzimu byl Zeman dvakrát hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Kvůli jeho stavu se ustanovilo i lékařské konzilium, které hodnotilo další postup v léčbě.
Jeden z jeho členů, chirurg Pavel Pafko serveru iROZHLAS.cz na podzim potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku. Řekl také, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu. Nemocnice Zemana propustila na konci listopadu, od té doby se léčí v Lánech v domácím prostředí.
Zemanův nástupce?
Prezident Zeman už bude ve funkci jen několik měsíců, na podzim budou Češi vybírat jeho nástupce. Zatím se o post přihlásil třeba matematik a podnikatel Karel Janeček, zakladatel a šéf technologické firmy IDC-softwarehouse Karel Diviš nebo někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Komunisté vyšlou do volby svého bývalého místopředsedu Josefa Skálu.
Podle Zemana se dosud přihlásilo do prezidentské soutěže „několik šašků“. „Nejzdvořilejší, co udělám, bude, když o nich nebudu mluvit,“ poznamenal. Jak uvedl, jediné jeho sympatie má Vitásková, kterou ocenil za postup proti takzvaným solárním baronům. „Těžké váhy se vlastně ještě nepřihlásily,“ uvedl prezident.
V prezidentských volbách budou podle něj kandidovat také odborový předák Josef Středula, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Osobně by nyní dal Zeman hlas právě Babišovi.