Jaké odměny rozdali ministři první rok u moci? Černochová překročila půl milionu, Bartoš šetřil
Doznívající pandemie covidu-19, válka na Ukrajině, uprchlická krize nebo české předsednictví v Radě EU. To je jen malý výčet událostí loňského roku, o které se opírají zdůvodnění mimořádných odměn na ministerstvech. Například Vít Rakušan (STAN) odměnil náměstky až půlmilionovými částkami, Jana Černochová (ODS) šla ještě o padesát tisíc výš. Server iROZHLAS.cz v prvním textu mapuje, jaké finanční bonusy získali náměstci a ředitelé odborů.
Vedoucí zaměstnanci na ministerstvech získávají každoročně statisícové odměny a stejně tomu bylo i v loňském roce například na ministerstvu vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN).
Hned tři jeho náměstci dosáhli na mimořádnou finanční prémii v hodnotě půl milionu korun. Vyplývá to z materiálů, které si server iROZHLAS.cz vyžádal pomocí informačního zákona.
Proč berou ženy v Česku o 16 procent méně než muži? Vyspělost ekonomiky není totéž co péče, říká expertka
Číst článek
Do ohodnocení náměstků na ministerstvu vnitra se promítly především dvě události loňského roku: doznívající pandemie covidu-19 a invaze ruských vojáků na Ukrajinu.
Jak vyplývá z meziročního srovnání serveru iROZHLAS.cz první části ministerstev, odměny náměstkům se v průměru zvýšily o téměř 40 tisíc korun, celkem mezi ně vnitro rozdělilo přes 3,6 milionu korun.
Státní tajemník zdůvodnil jednu část z odměn například takto: „Za plnění mimořádných a zvlášť významných úkolů, zejména za stanovování protiepidemických a preventivních opatření v souvislosti s covidem-19, včetně průběžné aktualizace společného opatření ministerstva vnitra a státního tajemníka k ochraně zaměstnanců ministerstva vnitra před ohrožením jejich zdraví s ohledem na covid.“
„Jak jsem uvedl v minulosti, platy včetně odměn se za mého vedení resortu striktně odvíjí od toho, jak kdo svou práci a s jakým nasazením vykonává.“
Vít Rakušan (ministr vnitra, STAN)
Mimořádné peněžní ohodnocení dostal další náměstek například za nastavování opatření pro řešení uprchlické krize v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.
Podle ministra vnitra Rakušana je takové ohodnocení logické, rok 2022 byl dle jeho slov mimořádný a vyžadoval mimořádné nasazení. „Je třeba si uvědomit, že jsme se v minulém roce museli vypořádat s naprosto bezprecedentní situací způsobenou válkou na Ukrajině a s tím spojeným příchodem téměř půl milionu Ukrajinců. Česká republika také předsedala Evropské unii,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.
„Jak jsem uvedl v minulosti, platy včetně odměn se za mého vedení resortu striktně odvíjí od toho, jak kdo svou práci a s jakým nasazením vykonává,“ stojí si Rakušan za vyplacenými penězi.
Ještě vyšší finanční ohodnocení Rakušanovo ministerstvo přiznalo řediteli kabinetu ministerstva vnitra, a to celkem 530 tisíc korun. Prvních 140 tisíc si vysloužil za „mimořádně náročnou a časově neomezenou pracovní činnost ve prospěch ministerstva. Dále za řízení celého kabinetu včetně náměstků člena vlády, sboru poradců a sekretariátu“. Z odůvodnění odměny vyplývá, že se také podílel na přípravě podkladů na jednání nebo přípravě českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Oproti roku 2021 si přilepšili i ostatní šéfové odborů. Průměrná roční odměna na této pozici se zvýšila zhruba o 50 tisíc na 246 416 tisíc korun. Celkově resort svým ředitelům vyplatil navíc přes 11,5 milionu korun.
Zemědělství: 4,2 milionu
Podobně jako na vnitru odměňoval i Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na ministerstvu zemědělství. Hned sedm náměstků dostalo ke svému platu roční odměnu vyšší než 460 tisíc korun. I zde hrálo roli například české předsednictví v Radě EU. „Příprava agendy týkající se ‚situace na komoditních trzích‘ jako jednoho z klíčových bodů projednávaných během CZ PRES na Radě ministrů zemědělství EU,“ píše se například u nejvýše odměněného funkcionáře.
Odměny na ministerstvech pod drobnohledem. Maláčová byla štědrá, Schillerová dodržela slib
Číst článek
Další náměstci zase připravovali materiály a doprovázeli ministra v Evropském parlamentu, pracovali na novele o jakosti dodávané pitné vody nebo vedli přípravy novely zákona o lesích. Celkem Nekula mezi náměstky rozdal přes 4,2 milionu korun.
I u ředitelů odborů, stejně jako na ministerstvu vnitra, se průměr udělených odměn meziročně zvýšil zhruba o 50 tisíc na 216 394 korun.
Nejvyšší odměna mezi třiatřiceti zaměstnanci se vyšplhala na částku 325 tisíc. Ředitel podle odůvodnění spolupracoval s podniky Povodí na vyšším zabezpečení kritického infrastruktury a podílel se na zajištění cvičení Nákaza 2022 nebo součinnostního cvičení Voda 2022.
Bartošovy úspory
Cestou úspor se vydal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), průměrné vyplacené částky zkrouhl oproti bývalé ministryni Kláře Dostálové (ANO) u náměstků i vedoucích zaměstnanců.
Nejvýše ohodnocený náměstek si vyšel na celkovou částku 315 tisíc korun, ředitel na 255 tisíc. I do těchto odůvodnění se nejvíc promítalo české předsednictví a uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině. Průměr vyplacených částek ale snižuje rošáda mezi nejvyššími funkcionáři, při které se dva náměstci během loňského léta vyměnili, jeden se z místa náměstka stal poradcem ministra.
Ministr ocenil i práci na nových agendách resortu. „Aktivně se věnovala nové agendě sekce – cestovnímu ruchu, například uspořádáním kulatého stolu v přípravě věcného záměru zákona a řešením aktuální situace v oblasti pojištění cestovních kanceláří,“ stojí například u nejvýše odměněné náměstkyně.
Průměrně vyplacené finanční obnosy i tak dokázal ministr Bartoš meziročně snížit mezi náměstky o 60 tisíc, u ředitelů zhruba o deset tisíc korun.
Vysoce ceněná obrana
Nejlépe odměněný náměstek z první várky resortů působí na ministerstvu obrany, za rok 2022 mu šéfka Jana Černochová (ODS) připsala celkem 550 tisíc korun. Další čtyři vysocí funkcionáři získali ke svému platu přes 400 tisíc korun. Průměrně vyplacená částka činí 350 tisíc korun, snižuje ji ale ohodnocení jednoho náměstka, který získal 80 tisíc korun a následně se přesunul na ambasádu ve Washingtonu.
Ředitelé odborů na obraně dostali odměnu v průměru přes 219 tisíc korun, nejvyšší se vyšplhala až na 455 tisíc. Za jaké mimořádné úkoly zaměstnanci obdrželi finanční ohodnocení, není jasné, protože ministerstvo nezveřejnilo odůvodnění.
Tajemné zdravotnictví
Ještě méně transparentně se k žádosti o informace opakovaně postavilo ministerstvo zdravotnictví a ředitelka odboru kanceláře ministra Daniela Kobilková. Ze zaslané odpovědi vyplývá, že náměstci získali navíc v průměru 364 tisíc korun a nejvyšší odměna činila 440 tisíc korun.
Odůvodnění mimořádně přiděleného finančního ohodnocení v zaslaných dokumentech chybí, stejně jako odměny vedoucích pracovníků ministerstva. „Daná pozice (vedoucí odborů na ministerstvu či jiní vedoucí pracovníci - pozn. red.) dle zákona o státní službě neexistuje, a tudíž se nevyskytuje ani v rámci organizačního členění ministerstva zdravotnictví,“ zdůvodnila Kobilková v rozhodnutí.