Ministerstvo školství podpoří slučování univerzit. Veřejných i soukromých

V Česku by do několika let mohlo být méně vysokých škol. Slučování veřejných i soukromých vzdělávacích institucí plánuje ministerstvo školství. Podle odhadů úřadu by ze zhruba čtyřicítky privátních škol mohla zůstat jen polovina. Sloučené univerzity by měly větší šanci uspět v mezinárodní konkurenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostravská univerzita

Ostravská univerzita | Foto: František Tichý

Slučování škol má být jedním z klíčových bodů plánované vysokoškolské reformy, říká ministr školství Petr Fiala.

„Máme vytvářet všechny podmínky pro to, aby docházelo k dobrovolné integraci škol tam, kde se vysoké školy chtějí integrovat, kde cítí tu potřebu a jsou pro to podmínky,“ potvrzuje Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované slučování vysokých škol se zajímaly reportérky Klára Bílá a Petra Benešová

Pokud by se sloučily dvě veřejné školy, musela by se změnit i legislativa, vysvětluje první náměstek ministra Jiří Nantl.

„Veřejná vysoká škola je veřejnoprávní korporace, to znamená právnická osoba, která musí být zřízena zákonem. To sloučení univerzit má třeba dopady daňové,“ uvádí náměstek.

Ministerstvo školství také doufá, že spojené univerzity mohou lépe uspět v mezinárodní konkurenci, vysvětluje náměstek: „Zkušenosti z minulých letech z Francie ukazují, že fúze mají v evropských podmínkách potenciál. Řada nově vzniklých francouzských univerzit, které se sloučily, postoupily velmi viditelně v mezinárodních žebříčcích.“

První fúze se chystá v Ostravě

Fialův úřad teď dohlíží na propojení Vysoké školy báňské-Technické univerzity a Ostravské univerzity. Nová škola bude mít v roce 2015 až 40 tisíc studentů a podle Nantla snadněji uspěje v mezinárodní konkurenci.

„Třeba zkušenosti s fúzemi, které se děly v uplynulých letech ve Francii, ukazují, že opravdu fúze v evropských podmínkách tento potenciál mají,“ vyzdvihuje jedno z pozitiv slučování univerzit Nantl.

Sloučení ostravských univerzit bude složité, pomohou s ním i experti z Dánska

Číst článek

Podobně se o sloučení mluví i u dvou pražských škol: Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické. Rektor první z nich Václav Havlíček spojení vítá.

„Pokud by nedošlo ke změně fakult, tak rozhodně by nebylo potřeba nic nově akreditovat,“ říká Havlíček. Druhá škola se ale do slučování příliš nehrne.

Privátní školy se fúzím zatím brání

Podobný scénář by platil i pro soukromé školy. Novela vysokoškolského zákona by jim umožnila, aby se nově vytvořená organizace nemusela znovu akreditovat.

Ministerstvo odhaduje, že by se tak počet soukromých institucí snížil na dvacet ze současné čtyřicítky. Podle Luboše Chaloupky, rektora soukromé Univerzity Jana Amose Komenského, ale nebudou mít školy o propojování zájem.

Pokud totiž mají statut obchodní společnosti, je fúze velmi obtížná, v podstatě nemožná. Spíše by byl pro to, aby se vytvářela společná pracoviště soukromých a veřejných škol, nebo aby se propojovaly privátní univerzity se zahraničními institucemi.

Marika Táborská, Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme