V Rusku skončily regionální volby. Podle nezávislých zdrojů je provázely podvody a manipulace
Neděle byla posledním ze tří dnů ruských regionálních voleb. Nezávislí pozorovatelé opět zaznamenali četné případy volebních podvodů a manipulací. K volbám nebyla připuštěna jediná skutečně opoziční strana. Vládní Jednotné Rusko si zajistilo absolutní většinu v regionálních sněmech v Moskvě a Chabarovském kraji.
Rusové tentokrát volili v 83 z 89 regionů. V každém z nich však kandidoval někdo jiný a do jiného orgánu, volby tedy byly velice komplikované. Bylo tím pádem i dost prostoru k manipulacím či podvodům.
Kdo nehlasuje, může být trestně stíhán. Putinova strana vyhrála volby v okupovaných částech Ukrajiny
Číst článek
Na ruské volby se nedostává příliš pozorovatelů, natož pozorovatelů ze zahraničí. Hodně se spoléhá na nezávislou organizaci Golos, která sleduje průběh voleb a zároveň Západu přináší nejvíc informací.
Tradičním způsobem manipulace je takzvaný kolotoč. Funguje tak, že se nabere celý autobus profesionálních voličů, kteří objíždí jednotlivé volební místnosti. Tam je klíčová bdělost a zodpovědnost volební komise.
Při posledních parlamentních volbách v roce 2019 se zavedla možnost elektronické volby. Volební komise v mnoha ruských regionech na elektronické volbě trvaly a odmítaly vydávat papírové volební lístky. S výsledky na počítači se dá poté mnohem pohodlněji manipulovat.
Cenzura a potlačení svobody slova jsou v době války nutné, tvrdí Kreml. Opozici přitom trestá už léta
Číst článek
Došlo i k různým bizarním případům. V jednom z nich volební urně upadlo dno a voliči se domáhali toho, aby tyto hlasy nebyly sčítány.
Další příklad se týká voliče, který zjistil, že náplň v propisce, kterou se podepisoval do volebního archu, se dá celkem snadno smazat. Domohl se toho, aby byla tato propiska vyřazena z úředního provozu, ale nikdo neví, kolik takových tam ještě bylo.
Do zákonodárných orgánů na všech úrovních se dostali především členové proprezidentské strany Jednotné Rusko. Gubernátory o víkendu volili ve 21 ruských regionech. Všude vyhráli ti úřadující, jmenovaní prezidentem Vladimirem Putinem, či dosavadní šéfové regionů. Všichni kandidovali za Jednotné Rusko, s jedinou výjimkou v Zabajkalském kraji, kde Alexandr Osipov kandidoval jako nezávislý.
Hlasovalo se i v Kurské oblasti, jejíž část ovládla ukrajinská armáda. Pozorovatelé si podle BBC stěžovali, že toto hlasování nebylo možné sledovat. Podle úřadů více než dvě třetiny hlasů získal úřadující gubernátor Alexej Smirnov při „bezprecedentní účasti“ v podobě 57 procent oprávněných voličů.
Nejvyšší účast – 69,2 procenta – zaznamenaly úřady v autonomní Baškortské republice, nejnižší – 31,1 procenta – v Chabarovském kraji.
Ve druhém největším ruském městě Petrohradu byl znovu zvolen stávající gubernátor Alexandr Beglov, který tentokrát kandidoval za Jednotné Rusko. Opozice nedostala šanci vůbec postavit do voleb své kandidáty, uvedla BBC.
Někdejší veteránka obléhání města Ljudmila Vasiljevová, která veřejně vystupovala proti válce rozpoutané Ruskem proti Ukrajině, dokázala na svou podporu získat 5500 z potřebných 73 000 podpisů voličů.
Přímo ve volební místnosti v Petrohradu pak policisté zatkli Marinu Popovovou, která do urny vhodila hlasovací lístek s nápisem „Ne válce“. Šéf jedné z menších, formálně opozičních, ale prokremelských stran Sergej Mironin ještě o víkendu označil Petrohrad za „epicentrum přehmatů“ proti volebním pravidlům.