Ministerstvo vnitra oznámí, kdo vypadne z přímé volby prezidenta
Dnes po poledni by mělo být jasné, kteří z prezidentských kandidátů se probojují do přímé volby. Ministerstvo vnitra zveřejní výsledky kontrol petic, které museli adepti na prezidenta dodat. Musí obsahovat alespoň 50 tisíc platných podpisů. Pokud by jich měli méně, jejich kandidatura končí. Někteří ze zájemců o funkci prezidenta ale v takovém případě zvažují odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu nebo Ústavnímu soudu.
Potřebné petice nebo podpisy zákonodárců dodalo celkem jedenáct zájemců o pozici prezidenta. Tři kandidáti využili nominaci zákonodárců, osm sbíralo podpisy občanů a přesáhlo potřebnou hranici 50 tisíc. Při první kontrole osmi a půl tisíce podpisů vnitro našlo chyby u osmi kandidátů. Chybovost u nich překročila tři procenta, proto kontrolovali další podpisy.
Některým kandidátům tak může hrozit, že z boje o Hrad vypadnou. Podnikatel Tomio Okamura nevylučuje, že se v případě, kdy mu ministerstvo vnitra neuzná některé podpisy a volby by se nemohl účastnit, obrátí na soud.
O případné soudní dohře vyřazení kandidátů v přímé prezidentské volbě mluvili v Ozvěnách dne na Radiožurnálu bývalá ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček
„Nejprve si musím přečíst přesně zdůvodnění v případě, že by byla moje kandidatura zamítnuta. Až na základě toho to vyhodnotím. Nebudu teď dělat nějaké soudy, když nevím, co bude tím zdůvodněním. Protože ten prováděcí zákon je tak podivně postaven, že je potřeba, abych nejprve přesně zanalyzoval, co by se jim tam případně nelíbilo,“ říká.
Rovněž Jana Bobošíková ze Suverenity zvažuje, že se v případě vyřazení obrátí na Nejvyšší správní soud.
„Já to nevylučuji, ale ani nebouchám do stolu, abych říkala, že na sto procent podáme žalobu. Když vím, že veřejnost je nastavena na přímou volbu prezidenta, tak ten aspekt, že bych nechtěla být součástí další destabilizace politického systému po všech těch turbulencích, je pro mě dost silný,“ vysvětluje.
Vladimír Franz, který dodal o téměř 40 tisíc podpisů víc, než bylo potřeba, zatím nemá jasno v tom, jestli by se v případě neúspěchu bránil soudní cestou.
„Uvidíme. Nechci předjímat, nevím, jak to síto bude nastaveno. Do teď jsme vycházeli z předpokladu, že to všechno je podle pravidel a správně. Ale já nevím, jestli je všechno podle pravidel a správně a třeba se řekne, že jen jeden to má správně a všichni špatně,“ konstatuje.
Víc než sto tisíc podpisů má kandidát Jan Fischer. Zákon, který způsob kontroly petic občanů řeší, nekritizuje: „Já tu normu respektuji. Respektoval jsem ji předtím, respektuji ji teď a považuji za poněkud zvláštní, že někdo vůči ní bude protestovat podle toho, jak to dopadne.“
Stížnosti kandidátů mohou volby odsunout
Podle Václava Henycha z ministerstva vnitra není jisté, jestli by stížnost k Ústavnímu soudu volby neodsunula.
„Pokud jde o Nejvyšší správní soud, tak ten má lhůtu, do kdy by měl vydat rozhodnutí. Ta lhůta je 13. prosince. A 14. prosince by pro všechny zaregistrované kandidáty měla být vylosována čísla,“ vysvětluje Henych a pokračuje:
„Pokud jde o Ústavní soud, tam zákon tuto věc výslovně neupravuje, takže by se muselo jít podle ústavy a ústavních zákonů. Tady to neumím předjímat, záleželo by na tom, jak by znělo rozhodnutí Ústavního soudu.“
Okamura, Dlouhý a Bobošíková prý končí v boji o Hrad. Kvůli podpisům
Číst článek
Výsledky ministerstvo zveřejní dnes po poledni. „Kolem třinácté hodiny už by mohla být na webových stránkách vyvěšena – tak, jak to říká zákon – všechna rozhodnutí, která ministerstvo vnitra dodá, bude jich dvacet. Současně to bude vyvěšeno na úřední desce ministerstva vnitra na Pankráci,“ dodává Václav Henych.
Agentura Mediafax včera uvedla, že vyřazení kvůli nedostatku podpisů hrozí třem kandidátům: Janě Bobošíkové, Vladimíru Dlouhému a Tomio Okamurovi. Jistotu nyní mají pouze Jiří Dientsbier, Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka, kteří mají potřebnou podporu zákonodárců svých stran.
Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych
Relativně klidní mohou být ti, kteří nasbírali výrazně vyšší počet podpisů pro petici - Jan Fischer, Miloš Zeman, Zuzana Rothová, Táňa Fischerová nebo Vladimír Franz.
Václav Henych odmítá zprávu Medifaxu potvrdit, či vyvrátit. Řekl pouze, že pokud někdo vynášel z ministerstva vnitra informace, pokusí se vyšetřit, kdo to byl: "Jsou tu tři možnosti, kdo by to mohl prozradit. Zaměstnanci mého odboru, některý z asi 60 brigádníků a nebo někdo z dvou firem, které tyto věci zabezpečují."