Inventura nákupů resortu zdravotnictví: nejvíc peněz za ochranné pomůcky dostala kritizovaná LA Factory

Během krize nakoupilo ministerstvo zdravotnictví od desítek společností ochranné pomůcky za více než 2,5 miliardy korun. Nejvíc – 636 milionů korun – dostala opozicí i odborníky kritizovaná firma LA Factory, která až do letošního roku neměla žádné náklady ani výdělky. Kolik peněz ministerstvo jednotlivým společnostem dalo? A od jakých firem objednávalo ochranné pomůcky? Projděte si přehled, který sestavil server iROZHLAS.cz.

Přehled Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prodeji zdravotnického materiálu profitovaly i firmy s pochybnou pověstí, virtuálními sídly nebo zadluženými majiteli (ilustrační foto)

Na prodeji zdravotnického materiálu profitovaly i firmy s pochybnou pověstí, virtuálními sídly nebo zadluženými majiteli (ilustrační foto) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Během krize spojené se šířením koronaviru muselo ministerstvo zdravotnictví – společně s vnitrem – vybavit zdravotníky a další lidi v první linii ochrannými pomůckami.

Resort vedený Adamem Vojtěchem (za ANO) tak mohl od poloviny března do posledního dubna nakupovat roušky, respirátory, termokamery a další vybavení bez výběrového řízení.

Cena respirátoru spadla během dne o 616 korun. Projděte si přehled nákupů ministerstev a krajů

Číst článek

Stát si podle Vojtěcha kvůli mimořádné situaci prověřoval firmy jen „základně“. Zajímalo ho například, zda nemají nedoplatky na daních vůči Česku či nejsou v insolvenci.

Na prodeji zdravotnického materiálu tak profitovaly i firmy s pochybnou pověstí, virtuálními sídly nebo zadluženými majiteli. Podle ministerstva zdravotnictví nebyl během krize čas hledět na to, kdo za nimi stojí. Na problematičnost některých dodavatelů přitom opakovaně upozorňovaly opozice, odborná veřejnost i média.

Jednou z nejkritizovanějších firem se stala lanškrounská LA Factory, jež podle veřejných záznamů až do doby, kdy dostala zakázky od ministerstva, nikoho nezaměstnávala ani neměla žádné náklady či výnosy. Děkan Vysoké školy ekonomické Ladislav Mejzlík pro Seznam Zprávy, který na kauzu upozornil jako první, dokonce uvedl, že firma působí jako „připravená schránka“.

„Nevykazuje vůbec žádnou činnost. Nemá žádné náklady, žádné výnosy a podle přílohy zveřejněné za rok 2018 neměla ani žádné zaměstnance,” dodal. Podle majitele firmy Radka Ševce má nyní firma zaměstnance tři.

634 milionů za měsíc a půl

Právě LA Factory přitom na „krizových“ nákupech vydělala nejvíce. Zároveň se umístila na první příčce i mezi dodavateli respirátorů třídy FFP3. Za respirátory FFP2 pak dostala druhou nejvyšší částku. Celkem za ochranné pomůcky inkasovala přes 634 milionů korun.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Martina Novotného společnost splnila podmínky pro dodavatele a po celou dobu nákupů s ní byli spokojeni. Nebyl tak prý důvod spolupráci přerušit.

„Firma LA Factory měla zajištěny dodávky potřebných ochranných pomůcek ze zahraničí v požadované struktuře, množství a za přijatelnou cenu. Byla připravena dodat zboží v požadovaných termínech, tedy co nejrychleji. A právě dodat v brzkém termínu ochranné prostředky zdravotníkům bylo prioritou ministerstva zdravotnictví,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz.

Redakce s otázkami oslovila i vlastníka společnosti Radka Ševce, ten ovšem na e-mail nejdříve nereagoval. Ozval se až po vydání článku. „První otázka je absurdní, než o nás začala média tendenčně psát, již jsme dodali více než 1 milion kusů. A nejvíce jsme dodali zřejmě proto, že jsme dokázali v nejvyšší kvalitě sehnat nejvíce kusů v nejkratším čase, a to včetně dopravy i financování,“ reagoval majitel na otázku, čím si vysvětluje, že získal od ministerstva zakázky v nejvyšší hodnotě. Doplnil, že na nich zatím nic nevydělal, protože řeší reklamace v Číně.

LA Factory a certifikát

Server Seznam Zprávy v polovině května napsal, že La Factory přiložila k jedné z dodávek falešný CE certifikát shody. Polská laboratoř, jež ho měla vydat, popřela, že by byla jeho autorem. Majitel LA Factory Švec se hájil tím, že mu laboratoř pravost certifikátu v březnu potvrdila. Podle ředitel laboratoře Rafala Kalinowského ale tehdy ještě laboratoř o výskytu falešných certifikátů nevěděla. V pořádku nebyly podle serveru ani další certifikáty. Nebyly u nich například uvedené vlastnosti výrobku nebo nebyly relevantní pro evropský trh. Ministerstvo zdravotnictví později oznámilo, že při nákupech zdravotnických výrobků v době krize nemuseli dodavatelé CE certifikáty dokládat. Zpráva vycházela z doporučení Evropské komise.

LA Factory na začátku dubna nabízela respirátory za dvakrát vyšší cenu, než za kolik je pořídilo ministerstvo vnitra při svých nákupech z Číny. Přesto od ní ministerstvo zdravotnictví – v období od poloviny března do konce dubna – nakoupilo celkem třináctkrát. Naposledy milion respirátorů třídy FFP2 za více než 68 milionů korun.

Poslední objednávku resort vystavil 30. dubna, tedy v poslední den, kdy mohl zdravotnické pomůcky shánět. Podle mluvčí Gabriely Štěpanyové šlo o objednávku spadající do rámcové smlouvy z průběhu dubna.

Ministerstvo v tom, že s firmou obchodovalo do posledního dne, nevidí problém. Tvrdí, že společnost jednala vždy „solidně“ a měli s ní „velice dobré zkušenosti“. „Opakovaně dodala zboží dle stanovených požadavků ministerstva a výrazně snížila cenu. Ministerstvo si každou dodávku od LA Factory testovalo u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a platilo až po dodání,“ napsala redakci Štěpanyová.

Za den o 400 korun méně

Na druhé příčce se umístila firma Adler Czech, která přes čtvrt století dodává reklamní textil v Česku a Evropě.

Ministerstvu během krize dodávala respirátory, ústenky a ochranné obleky – dohromady za bezmála 600 milionů korun. Více než polovinu získala za prodej respirátorů třídy FFP2 a stala se tak největším dodavatelem tohoto zboží.

V pořadí třetí firmou, jež od ministerstva zdravotnictví dostala nejvíce peněz, je Batist Medical. O ní psal iROZHLAS.cz v rámci velkého přehledu, který srovnával ceny nákupů ministerstva zdravotnictví a resortu vnitra. Během krize dodávala ústenky a respirátory, v rámci dodávek respirátorů FFP2 se dokonce stala s částkou 167 milionů korun třetím největším dodavatelem.

Vojtěch dál obchoduje s kritizovanou firmou. Ministerstvo problém nevidí, majitel mluví o štvanici

Číst článek

Resort s firmou Batist Medical udělal první dva nákupy na respirátory FFP1 a FFP2. Ty méně kvalitní stály 390 korun za kus, ty o třídu výš byly původně 866 korun za kus (1047 korun s DPH). Během května se ale ministerstvu podařilo vyjednat na ně slevu, finální cena tedy byla 641 (769 korun s DPH) korun za kus.

Už o den později se ale ceny výrazně změnily. Firma prodávala v březnu i o tři čtvrtiny levněji. 13. března ministerstvo nakoupilo od firmy Batist Medical respirátory FFP2 ve větší dodávce o 300 000 kusech za 250 korun za kus (302 korun s DPH), v menší o 20 000 kusech potom za 349 korun (422 korun s DPH).

„Jednotkovou cenu 866 Kč ministerstvo zdravotnictví akceptovalo u první malé urgentní objednávky 9000 kusů, kterou měla společnost Batist Medical okamžitě k dispozici a mohla ji ministerstvu obratem dodat, aby mohlo okamžitě zásobit nemocnice, ve kterých respirátory této třídy zásadně chyběly,“ sdělil v polovině dubna serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Martin Novotný. „Ministerstvo zdravotnictví následně tlačilo na snížení jednotkové ceny a proběhla cenová optimalizace,“ dodal.

Marketingová ředitelka firmy Martina Piskorová pokles v ceně odůvodňovala extrémně krátkým časem, ve kterém museli respirátory dodat, obchodováním přes dodavatele z Polska nebo kvalitou dodávaných pomůcek.

Jak se vybíraly termokamery?

Osmý největší podíl peněz dostala švýcarská společnost Avestech GmbH, jež ministerstvu prodala termokamery za 63 milionů korun. Firmu založili dva Slováci a dodávání podobných výrobků se začali věnovat až na začátku tohoto roku. Kontrakt získali i přesto, že začátkem roku oslovily vládu i české firmy.

Avestech GmbH podle Deníku N kamery nevyrábí, ale dováží je z Číny. Ministr Vojtěch přitom dříve tvrdil opak. Nyní už jediný majitel firmy Patrik Uhliarik to připustil, ale dodal, že fungují na unikátním systému, který vyrábí jejich společnost.

Dosud není jasné, jak firma k jedné z největších zakázek, které ministerstvo sjednalo, přišla. „Otevřeně vám řeknu, že zakázku jsme získali tak, že mi telefonovali z ministerstva, jestli jsme schopni ty kamery dodat. Já jsem řekl, že to prověřím,“ okomentoval komunikaci s resortem v polovině dubna Uhliarik.

Resort zdravotnictví tvrdí, že šlo o nejvýhodnější ze sedmi nabídek. České firmy ale serveru potvrdily, že je vláda oslovila až v průběhu dubna.

Jak minulý týden informoval server iROZHLAS.cz, většina termokamer byla ještě minulý týden ve skladech. Kraje a Praha se totiž s ministerstvem přeli o darovací smlouvu – konkrétně o to, komu mohou termokamery darovat. „Je to na dobré cestě,” dodala k ní nyní Štěpanyová. Dále řeší technické problémy, případně se na rozvoz zařízení teprve chystají. Momentálně je podle Štěpanyové v terénu už 456 kamer.

Porovnání cen, za které během krize nakupovala jednotlivá ministerstva:

Virtuální adresa a 18 exekucí

Do seznamu 25 firem, jež od ministerstva zdravotnictví dostaly nejvíce peněz, se dostala i společnost Recea Prague. O firmě, jejíž vlastník Jan Kunc je zatížen 18 exekucemi, iROZHLAS.cz informoval koncem dubna. Společnost má navíc sídlo na virtuální adrese, přesto jí resort poslal 11 milionů korun.

Původně od ní objednal respirátory za 310 milionů korun, firma ale většinu materiálu nedokázala dodat v termínu anebo neměl odpovídající kvalitu. „Ministerstvo zdravotnictví dodavatele dopředu informovalo o tom, že je to nepřekročitelná podmínka nákupu spojená s odstoupením od objednávky,“ vysvětlila tehdy mluvčí resortu zdravotnictví.

Majitel firmy ale s postupem ministerstva nesouhlasil. Redakci dokonce řekl, že bude resort žalovat. „Jsou tam mraky roušek, které mohly lidem, kteří umřeli, zachránit život,“ uvedl.

Část respirátorů nakoupených v Číně společnost Recea Prague uskladnila ve stodole v Olešné u Písku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Další kritizované nákupy

Ministerstvo zdravotnictví kromě výše zmíněných obchodovalo i se dvěma médii a opozicí kritizovanými firmami, jež se ale z různých důvodů do žebříčku nevešly. Jednou z nich byla i Reality World, jejíž jediný vlastník Jakub Koudela byl v roce 2017 největším sponzorem hnutí ANO.

Resort u společnosti původně udělal objednávku za 5,4 milionu korun, nakonec ale podle přehledové tabulky koupil od firmy jen 60 tisíc respirátorů FFP2 za 4,71 milionu. V porovnání s dalšími nákupy resortu tak jde o nižší částku, proto se do 25 největších nákupů nevešla. Ministr Vojtěch serveru Deník N, který o společnosti napsal, řekl, že nevěděl, kdo za ní stojí.

‚Všechny budu žalovat.‘ Zakázku na respirátory za 310 milionů získal Jančíkův bývalý asistent

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví objednávalo respirátory za 1,2 miliardy i od společnosti De Sol Investment s nejasnou vlastnickou strukturou směřující do Belize. Firmu navíc podle serveru Seznam Zprávy v minulosti vyšetřoval Interpol.

Od všech nákupů s touto společností ale nakonec resort ustoupil. Důvodem ale nebyla kritika veřejnosti a médií, ale nekvalita dodaného zboží.

„Výsledky testu respirátoru FFP2 dodaných firmou De Sol Investment dopadly velmi špatně. V důsledku toho ministerstvo zdravotnictví odstoupilo od objednávky a firma De Sol Investment celou dodávku odvezla,“ napsal redakci mluvčí ministerstva Martin Novotný.

Ministerstvo na konci dokumentu, ve kterém zveřejňuje přehled nákupů zdravotnických pomůcek, upozorňuje, že ačkoli už nemohou pořizovat ochranné pomůcky, seznam nemusí být finální. Některé dodávky totiž stále pokračují, a pokud by je firmy nedodaly, budou záznamy v tabulce ještě upravovány.

Dominika Kubištová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme