VŠE chce řešit Ševčíkovu účast na demonstraci. Policie podezřívá jednoho z účastníků z trestného činu
- Vysoká škola ekonomická v Praze se bude zabývat účastí děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka na sobotní protivládní demonstraci. Radiožurnálu to řekl rektor školy Petr Dvořák.
- Dvořák nechtěl Ševčíkovu účast na demonstraci komentovat. VŠE na svém twitteru uvedla, že vystupování děkana Národohospodářské fakulty bylo za hranou.
- Všech 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán, řekla v neděli mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
- Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu schvalování genocidia.
„Vystupování děkana Národohospodářské fakulty je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli si to pan děkan myslí, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, že zastává veřejnou funkci,“ uvedla v neděli VŠE na svém twitteru. „Rektor se v pondělí sejde s panem děkanem a poté vydáme prohlášení s dalšími kroky.“
Závěr protivládní demonstrace v Praze přinesl potyčky i zásah těžkooděnců. Politici násilnosti kritizují
Číst článek
Děkan Miroslav Ševčík pro server Seznam Zprávy uvedl, že byl na rodinném setkání, ze kterého procházel přes Václavské náměstí.
„Oslovil mě člověk, který měl rozbitou hlavu, jestli bych mu nepomohl s tím, co má dělat, že ho napadli policisté,“ řekl Ševčík s tím, že s ním odešel k Národnímu muzeu, kde prý muž označil policistu, který ho napadl.
Když pak Ševčík scházel ze schodů, tak podle jeho slov došlo ke střetu s policisty. „Narvali mě na tu zeď, poté jsem vstal a normálně jsem odešel. Žádného sundávání vlajky nebo něčeho takového jsem se neúčastnil,“ odmítl Ševčík.
Po skončení sobotního protivládního protestu na Václavském náměstí se část demonstrujících společně se Ševčíkem vydala k Národnímu muzeu. Desítky lidí se snažily dostat do budovy a z fasády chtěli sundat ukrajinskou vlajku.
Z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem „sundejte ten hadr“. Později přistoupili k provolávání hesla „Čechy Čechům“, které po několika minutách změnili na „českou vlajku“.
Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily.
Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty „hanba“ a „mlátí naše lidi“. Dva policisté byli při zákroku zranění.
Na místě zajistila policie 18 lidí pro neuposlechnutí výzvy. „Všichni jsou podezřelí z přestupku a byli oznámeni na příslušný správní orgán,“ řekla v neděli policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Policisté podle ní nadále vyhodnocují kamerové záznamy z potyčky před muzeem.
Jeden z účastníků protivládního protestu pak byl zadržen pro podezření z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia, uvedla v neděli Siřišťová. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní.
Demonstraci s názvem Česko proti bídě pořádala strana Právo Respekt Odbornost vedená Jindřichem Rajchlem, který v minulosti působil v hnutí Trikolora. Odpoledne na ni přišly tisíce lidí.