Moderátoři Českého rozhlasu se v rámci oslav 90. výročí pokouší o rekord
Jedním z dárků k devadesátinám Českého rozhlasu je i pokus o zápis do České knihy rekordů. Nepřetržitý moderátorský maraton Jana Pokorného a Lucie Výborné začal v sobotu ve 20:15. Ve speciálním vysílacím studiu na pražském Václavském náměstí se během 48 hodin vystřídá celkem 90 hostů.
Maraton rozhovorů nazvaný 90 statečných odstartoval na minutu přesně 90 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, tedy ve 20 hodin a 15 minut.
Moderátor Jan Pokorný se ohlásil posluchačům stejnými slovy jako první hlasatelka před 90 lety a také ze stejného místa, tedy z pražských Kbel.
Jeho kolegyně Lucie Výborná, připravená v mobilním studiu, pak plynule navázala prvními půlhodinovými rozhovory s hosty. Jan Pokorný se mezitím přesunul na Václavské náměstí a oba budou v následujících hodinách zpovídat další a další osobnosti.
Reportér Jan Herget sleduje přípravy na vysílání nepřetržitého, 48 hodin dlouhého rozhovoru s devadesátkou hostů
Prvním hostem byl Miroslav Marek, šéf Agentury Dobrý den, která se zaměřuje na české rekordy. Bude dohlížet na to, aby celý pokud o rekord probíhal bez problémů a regulérně.
Hned z kraje večera se představil také bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý, geolog Václav Cílek, letecký publicista Martin Velek nebo generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Hodinový rozhovor s ním od 23 hodin přenášel živě Radiožurnál.
Začátek speciálního vysílání, díky němuž moderátoři usilují o zápis do knihy rekordů
Posluchači se mohou dále těšit například na bezpečnostního experta Andora Šándora, sexuoložku Hanu Fifkovou, režiséra Jiřího Stracha, jachtaře Miloše Jahodu, komentátora Jana Petránka, hudebníka Karla Vágnera, překladatelku Danu Hábovou nebo ředitele Národního muzea Michala Lukeše.
U mikrofonu se vystřídají také zástupci zajímavých profesí, od zvonaře přes akrobatického letce, pivovarníka a včelaře až po dietologa.
Český rozhlas se otevřel posluchačům. Nejvíc je zaujala vysílací studia
Číst článek
Každý z dvojice moderátorů se na náročný výkon připravoval trochu jinak. Zatímco Lucie Výborná čerpala sílu na dovolené, Jan Pokorný se snažil v několika posledních dnech víc spát.
Přípravy na náročné vysílání
„Já jsem se připravovala tak, že jsem se podívala na svoje hosty, vzala jsem si nějaké svoje rešerše, ale hlavně jsem si sama ujasnila témata, o kterých bych s nimi ráda mluvila,“ přiblížila Lucie Výborná.
Český rozhlas - 90 let s vámi
Číst článek
Organizátoři samozřejmě mysleli i na občerstvení pro moderátory. Připraveny jsou balíky s vodou a plechovky s energetickými nápoji.
V nedalekém hotelu pak mají moderátoři, hosté i rozhlasoví technici k dispozici pokoj s nezbytným zázemím. Mohou si tam i na pár hodin zdřímnout.
Lucie Výborná a Jan Pokorný si mezi sebou totiž rozdělili moderování tak, že jeden bude mluvit třeba dvě tři hodiny v kuse a druhý si zatím odpočine.
Mobilní studio je vlastně prosklená budka, která na první pohled připomíná prodejní stánek. Rozhlasoví technici připravovali během celého odpoledne kabely, mikrofony i mixážní pulty.
Zavést potřebnou technologii na chodník doprostřed náměstí nebylo vůbec jednoduché. Technici se museli napojit na kolektor, který pod Václavským náměstím vede.
Moderátory a hosty mohou lidé sledovat naživo přímo při vysílání, na náměstí jsou také rozestavěny reproduktory. Prosklené studio je pro kolemjdoucí velkou atrakcí, velmi často se u něj zastavují a vyptávají se.
Vysílání bude možno naladit na internetu na stránce radiozurnal.cz. Maraton rozhovorů uslyšíte několikrát denně i ve vysílání Radiožurnálu.