Mzdy učitelů rostou. Veřejný sektor platí lépe než soukromý, potvrdil výzkum

Český statistický úřad (ČSÚ) spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání (ÚIV) zkoumal vývoj soukromého školství po roce 1989. Statistici posuzovali naturální ukazatele, jako jsou počty dětí, žáků, studentů, učitelů, vývoj průměrných mezd učitelů a výdaje na vzdělávání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelky a učitel

Učitelky a učitel | Foto: Pavel Pavlas

Kvalitu neposuzovali. „Statistický úřad se zabývá hromadnými údaji, hromadnými daty spíše kvantitativního charakteru,“ řekl Rádiu Česko Jaroslav Novák z ČSÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkum vývoje soukromého školství po roce 1989 . Ptáme se Jaroslava Nováka z ČSÚ.

„Došli jsme k podílům soukromého vzdělávání na celkovém vzdělávání jak u už mateřských škol, tak u základních, středních, vyšších odborných, vysokých škol a dá se říci, že určité zákonitosti se tam objevily, že podíl soukromého vzdělávání se stupněm vzdělávání roste. Například u mateřských a základních škol podíl soukromých škol nebo školek je minimální, je to spíše výjimečný jev, kdežto u středních škol už se jedná o 14% podíly, u vyšších odborných kolem pětadvaceti třiceti procent a u vysokých škol už také asi tak 15 % na podílu studentů,“ dodal Novák.

Největší nárůst počtu soukromých škol byl ve školním roce 1996/1997. U některých škol a vyšších odborných zařízení počet stagnuje, naopak u dětských škol nárůsty pokračují.

To podle Nováka souvisí s tím, jaký je přístup ke vzdělávání, jak veřejné vysoké školy přijímají studenty: „Přístup ke vzdělávání se stále zvyšuje. Počty vysokoškolských studentů rostou v porovnávaných druzích studia nejvíce nebo nejrychleji.“

Soukromé školy jsou humanitní, veřejné technické

Jak výzkum dále zjistil, soukromé školy se věnují více humanitním oborům, veřejné školy pak nabízejí obory tradiční.

A jak jsou na tom pedagogové s platy?

„Mzdy učitelů rostou na všech druzích škol, tedy veřejné, soukromé, ale máme i církevní, i těmi jsme se zabývali. Zatímco například průměrná nominální mzda vzrostla od roku 2000 do roku 2010 o 6,1 % ročně, tak v mateřských školkách to bylo až o 7,3 %, u soukromých škol, základních škol 7,1 %, na vysokých školách o 7,4 %. Ty platy rostou rychleji ve školství, než je obecná úroveň růstu mzdy v celé ekonomice. V soukromých školách o něco rychleji než ve veřejných, přesto však ta úroveň mezd je v soukromých školách zatím o něco nižší než ve školách veřejných,“ odpověděl Jaroslav Novák z Českého statistického úřadu.

Marián Vojtek, Tomáš Pavlíček, Judita Císařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme