Na Vyšehradě se kšeftovalo s hroby, vyvolení je kupovali za zlomek ceny
Na známém hřbitově na pražském Vyšehradě se kupčí s hroby. Radiožurnál zjistil, že k několika málo volným hrobům, které jsou dnes určeny jen pro významné osobnosti, se tu dostali i lidé, kteří mají blízko k městu. Ti je pak za několikanásobek prodávají. Jak říká dnes už bývalý šéf hřbitovní správy, stačilo prý mít konexe na magistrát.
Na místě, kde odpočívají především významní lidé, je pro běžné lidi nemožné koupit od hřbitovní správy hrob. Výjimečně se to povede pozůstalým po významných lidech, jako například po Zdeňku Millerovi.
Za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů však městské hroby se známými osobnostmi potají kupovali lidé, kteří je pak dále nabízeli na prodej.
Například hrob nepříliš známého česko-slovenského malíře Cypriána Majerníka se sochou od Karla Lidického prodala pražská hřbitovní správa za 38 tisíc korun. Novým majitelem je Tomáš Rosen, který byl donedávna v představenstvu Slavie.
Podařilo se mu něco, o čem si může zbytek národa nechat zdát. K hrobům, které patří městu, se totiž běžně nedá dostat. Rosen tvrdí, že měl štěstí. „Tu smlouvu jsem podepisoval, už je to několik let,“ říká Rosen.
Radiožurnál ale zjistil, že hrob kupoval přesně před rokem. Tehdy správě hřbitovů šéfoval Bedřich Bedrlík. „Ano, ale to bylo na příkaz magistrátu. Té garnitury, která loni odešla. Za mého fungování se to stalo ve dvou, ve třech případech, jinak ne,“ přiznává Bedrlík. „Je spousta věcí, které nejsou v pořádku, ale když je nebudete dělat…“ dodává.
Dnes už bývalý šéf Berdlík sice mluví o příkazech z magistrátu, ostatní aktéři ale jakékoli zásahy z magistrátu popírají. „Já jsem o to usiloval nějakých dvacet let, já si nedovedu představit, že by to bylo na nějaký příkaz z magistrátu, protože nikoho z magistrátu neznám,“ říká Tomáš Rosen.
Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že byl od svých 25 let na pořadníku, který ale nikde neexistuje. Podobně argumentuje i další muž, který se měl podle Bedrlíka k hrobu také dostat na příkaz magistrátu. Tím je technický ředitel Hudebního divadla v Karlíně Jiří Blažek.
„Určitě ne přes magistrát. Já jsem soukromá osoba a nedovolím si něco řešit přes magistrát. Já jsem řádně požádal a bylo mi vyhověno,“ tvrdí Blažek.
Zásahy magistrátu popírá i bývalý pražský radní Petr Dolínek (ČSSD), který měl oblast pohřebnictví na starosti. „Magistrát může správě hřbitovů zasahovat do jmenování ředitele a do rozpočtu, ale to je všechno. Co se týká těch jmen, které říkáte, tak jednoho z nich neznám ani po jméně, u druhého znám z doslechu jméno, ani osobně, takže nevím, o jaké pány se jedná,“ uvádí současný pražský zastupitel.
Čilý obchod s hroby
Přestože na vyšehradském hřbitově správa oficiálně žádné volné hroby nenabízí, Radiožurnál zjistil, že se s nimi obchodovalo mnohem víc. Za předchozího vedení správa prodávala na Vyšehradě hroby i lidem, kteří s nimi dále obchodovali.
Jde třeba o hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst Vyšehradu. Nikdo za něj ale neplatil nájem a tak propadnul městu, tedy hřbitovní správě. Správně by se o něj mělo město starat dál. Nebo ho alespoň držet pro případ, že zemře významná osobnost. Správa ho ale loni v tichosti prodala. Opět za šéfování Bedřicha Bedrlíka. Navíc v době, kdy veřejně tvrdil, že na Vyšehradě hrob koupit nejde.
Tento a další hroby si koupili Lukáš Kocek a Jana Kocková, zaměstnanci jedné kamenické firmy. Bedrlík to ale nejprve zapíral, posléze přiznal alespoň jeden hrob.
Vzpomenout na přesný počet hrobů si Kockovi nechtěli. Paní Kocková si pořídila od správy jeden hrob, a to loni 1. srpna. Radiožurnál má důkaz, že ten samý den už ho nabízela na prodej na portálu pohřeb.cz. I to ale popírá.
Stejně tak Lukáš Kocek tvrdí, že nic neprodal. Mlží i v tom, kolik hrobů na Vyšehradě má. „Mám tam jeden, protože se mi Vyšehrad líbí, chodím tam často ano, mám dva. A taky mám přítelkyni a ta má taky rodinu. A chodíme tam spolu. Je to nějaký problém tam mít dva hroby?“ ptá se Kocek.
Podle informací Radiožurnálu ale má hroby tři a jeden už prodal. Je to právě hrob profesora Počty, který od něj letos koupila jedna známá zpěvačka, a to s vědomím bývalého ředitele Bedrlíka.
Pro představu – od správy tato skupina kupovala hroby za 20 až 30 tisíc. Jejich tržní cena je ale násobně vyšší.
Náprava? Prý nemožná
Náměstek pražského primátora Ivan Kabický z ODS se dušuje, že dnes už by se nic takového nestalo. „V současné situaci, a na to jsem dal písemný příkaz, se na Vyšehradě nesmí pronajímat žádné hroby do té doby, než se provede digitalizace všech míst na Vyšehradě a naprosto jasným a transparentním způsobem se bude s těmito místy nakládat,“ říká Kabický.
Vedením správy hřbitovů je nově pověřen Martin Červený. Ten tvrdí, že něco podobného už dnes není možné. Zvrátit tyto prodeje ale podle něj nepůjde.
„To se obávám, že nejde. Tam byly uzavřeny smluvní vztahy, do kterých již nemáme možnost zasahovat. Stejně tak tam bylo obchodováno s majetkem, který už má nového vlastníka, bohužel se to vrátit nedá,“ říká nově pověřený šéf Správy pražských hřbitovů.