Poradce prezidenta Nejedlý po návratu z Číny nedodržel karanténu. Poznali jej hosté restaurace
Hradní delegace se v pátek vrátila z Číny. Po návratu její členové Vratislav Mynář, Martin Nejedlý a Jaroslav Tvrdík podstoupili test na koronavirus. Podle náměstka ministra zdravotnictví Prymuly test nemohl proběhnout oficiálně, provádí se totiž jen v případě příznaků nemoci. Experti také lidem vracejícím se z postižených regionů doporučují karenténu. Přesto byl v neděli vyfocen člen delegace Martin Nejedlý v pražské restauraci.
Hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý i šéf Česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík byli po návratu z Číny, kam podle Hradu letěli minulý týden předat darovací listinu týkající se humanitární pomoci, otestováni na koronavirus mimo oficiální systém. Radiožurnálu to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
780 tisíc párů rukavic, 43 tisíc respirátorů. Z Prahy odletěl speciál se zdravotnickým materiálem pro Čínu
Číst článek
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček minulý týden uvedl, že Mynář, Nejedlý i Tvrdík byli po návratu z Číny testováni s negativním výsledkem. Podle Prymuly ale není jasné, jakým způsobem si testy zařídili. Lékaři testují pouze lidi, kteří se vrátí z oblastí postižených infekcí a zároveň jeví příznaky nemoci.
Příznaky neměli
Pokud příznaky po návratu nemají, může krajská hygienická stanice preventivně rozhodnout jen o jejich dvoutýdenní domácí karanténě. Nejedlý, Mynář a Tvrdík podle Hradu příznaky neměli, ale přesto testy podstoupili.
Kancléř Mynář se vypravil do Pekingu. S čínským vicepremiérem řešil spolupráci i koronavirus
Číst článek
Prezidentův mluvčí Ovčáček to odmítá komentovat. Na opakované dotazy napsal pouze SMS zprávu ve znění: „Na nesmysly nereaguji.“ Tvrdík, Nejedlý a Mynář neodpověděli vůbec. Vysvětlení z Hradu se tedy zatím nepodařilo získat. Testy měli podle Prymuly podstoupit ve Střešovické nemocnici. Ani ta ale zatím na dotazy Radiožurnálu neodpověděla.
Nejedlý nedodržel karanténu
Hosté restaurace na pražské Letné si v neděli všimli, že podnik navštívil Martin Nejedlý. A to přesto, že se v pátek vrátil z epicentra šíření koronaviru v Číně. Nejedlý neměl karanténu nařízenou, nicméně experti lidem, kteří se vrátí z koronavirem zasažených oblastí experti, karanténu i tak doporučují.
Redakci Aktuálně.cz jeho odpolední program potvrdili přímo hosté podniku. „Nevím, nepamatuji se na to, že bych v takovém podniku byl,“ tvrdil serveru Nejedlý.
Fotku ze chvíle, kdy Nejedlý v restauraci platil, následně po vydání textu zveřejnila i satirická facebooková stránka Paralelní listy. Podle serveru Aktuálně.cz jde o pravý snímek. Půl hodiny poté ho jiný čtenář zachytil v autě u náměstí Republiky.
Složení pomoci pro Čínu podle ministerstva zahraničí reagovalo na požadavky čínských provincií, měst a univerzit. Česká republika do Číny poslala mimo jiné více než 780 000 párů rukavic, 43 000 roušek a respirátorů či 6800 ochranných oděvů.
Karanténa
- Karanténní opatření jsou povinná, pokud je nařídí lékař, v Česku hrozí za jejich porušení až půlmilionová pokuta.
- Kdo se ocitne v karanténě během dovolené, musí ji brát jako její součást. Zákoník práce ji na rozdíl od nemoci neřadí k důvodům k přerušení dovolené.
- Při karanténě po návratu, nebo v případě, že musí zaměstnanec zůstat v uzavřené oblasti déle, jej musí zaměstnavatel omluvit.
- Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy po zaslání potvrzení. Náhrada činí 60 % základu jeho průměrné mzdy nebo platu.
- U živnostníků je karanténa na jejich náklady. Kdo si připlácí nemocenské pojištění, nárok na náhradu má, ale až od patnáctého dne karantény.
- Na náhradu mají nárok ti, kteří pracují na dohodu.
- O tom, kdo zůstane v karanténě, může rozhodnout i praktický lékař. Písemné nařízení o izolaci vydává hygienická stanice.
zdroj: ČTK