Nejvyšší správní soud: Rozhodnutí vlády o odložení senátních voleb v Teplicích bylo mimo její pravomoc

Vláda jednala mimo svou pravomoc, když kvůli šíření nového typu koronaviru a souvisejícímu omezení pohybu odložila doplňovací senátní volby na Teplicku, míní Nejvyšší správní soud. Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle Nejvyššího správního soudu předložit Parlamentu zákon o odložení voleb.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 18:08 1. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu

Senátní schůze - ilustrační fotografie | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které je dostupné v jeho internetové databázi. Vládní usnesení označuje za akt, který je nutné považovat za „natolik vadný, až je nicotný“.

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna. Volby byly vyhlášeny v souvislosti s náhlým úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Vítěz se ujme mandátu na zbytek volebního období, tedy asi na čtyři roky.

Senátorské křeslo po zesnulém Kuberovi zůstává prázdné. Volby se posouvají i v zahraničí

Číst článek

Nový termín voleb není jasný. Vládní usnesení předpokládá stanovení nového termínu prezidentem republiky. I to je však podle Nejvyššího správního soudu sporné. Volební zákon tuto specifickou situaci neupravuje.

„Jistě nelze uvažovat o tom, že by normativní podmínky výkonu ústavní pravomoci prezidenta republiky mohla zakládat vláda pouhým usnesením, které ani není právním předpisem,“ konstatoval soud.

Právní názor specializovaného volebního senátu Nejvyššího správního soudu je součástí usnesení, které se primárně týká návrhu vlády na pozastavení činnosti politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soud řízení přerušil, protože standardně nemůže rozhodovat o návrzích směřujících proti politickým stranám v obdobích kolem voleb. Vzhledem k tomu, že není jasné, co nyní s volbami na Teplicku bude, přerušil řízení na neurčito.

O senátorské křeslo se na Teplicku ucházelo deset lidí. Patří k nim primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Kandidátka hnutí STAN Jana Syslová ještě před rozhodnutím vlády vyzvala další uchazeče, aby kandidaturu stáhli s cílem volby odložit.

Vnitro informovalo, že i přes odklad zůstávají všechny úkony učiněné v souvislosti s konáním voleb v platnosti. Jde například o registraci kandidátů nebo jmenování členů okrskových volebních komisí.

Kubera už nebude primátorem Teplic, chce se naplno věnovat Senátu

Číst článek

Vláda reaguje

Ministerstvo vnitra připraví odklad doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku speciálním zákonem. Postup se odvíjí od rozhodnutí Nejvyššího správní soudu, který ve středu konstatoval, že když vláda volby odložila kvůli epidemii koronaviru bez souhlasu sněmovny, jednala mimo svou pravomoc.

„Nejvyšší správní soud nepodezírá vládu ze zlého úmyslu, ale konstatuje, že nemůže připustit, aby se v důsledku nouzového stavu omezovaly volby,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod něhož organizace voleb spadá. Soud podle něho trvá na zužujícím výkladu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, že prodlužování volebního období se musí vztahovat i na doplňovací volby do senátu, nikoliv jenom na volby v řádném termínu.

„S úřadem vlády jsme se dohodli, že uděláme odklad speciálním zákonem,“ uzavřel Hamáček.

Ve čtvrtek odpoledne bude o záležitosti jednat stálá sněmovní komise pro ústavu. „Určitě najdeme cestu, jak Poslanecká sněmovna ve spolupráci s ministerstvem vnitra uvede situaci do souladu s ústavou,“ uvedla na twitteru její předsedkyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Podle senátora ODS Martina Červíčka je zrušení doplňovacích senátních voleb na Teplicku dalším zmatečným rozhodnutím vlády.

„Měla nechat posoudit sněmovnu, zda je odložení voleb nutné například kvůli očekávání, že by ve volební místnosti bylo najednou více lidí než v kterémkoliv supermarketu, kterých jsou po celé republice otevřené stovky. Vláda by měla začít postupovat koncepčněji a konzultovat své kroky především s parlamentem a brát ohled i na stanoviska opozice,“ uvedl Červíček v tiskové zprávě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme