Nemocnice dostanou příští rok více peněz. Díky nové úhradové vyhlášce

Příští rok půjde do zdravotnictví o deset miliard korun více. Ministr v demisi Martin Holcát dnes zveřejnil úhradovou vyhlášku, podle které platí pojišťovny za péči. Celkem by měl resort hospodařit s 235 miliardami korun. Víc peněz prý dostanou všechny oblasti, především ale nemocnice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Martin Holcát

Ministr zdravotnictví Martin Holcát | Foto: Filip Jandourek

Úhradová vyhláška určuje, kolik zaplatí pojišťovna za léčení nemocných. Situace se v posledních letech opakuje. Nemocnice si stěžují na nedostatek prostředků, ministerstvo zase připomíná, že není kde brát.

Podle ministra je ale nová úhradová vyhláška pro pacienty dobrou zprávou. Nikde se prý nebudou odkládat operace za termíny, které připouští vyhláška o dostupnosti zdravotní péče. „Viděli jsme i některá prohlášení nemocnic, že zastavují elektivní výkony. Zatím jsem nezažil, že by někdo řekl, že neošetří akutního pacienta,“ uvedl Holcát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

Asi pět miliard korun má do zdravotnictví přinést zvýšení plateb za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané, zbylých pět miliard navíc se prý vybere na pojistném.

Nemocnicím slibuje úhradová vyhláška asi o 4,25 miliardy více, než měly letos. Asociace českých a moravských nemocnic se ale zlobí, že jí ministerstvo nový dokument ještě neukázalo. Navíc prý částka stejně stačit nebude.

Nedostatek peněz prý pociťují pacienti už teď. „Samozřejmě odkládají se operace, nedělají se vyšetření, která nejsou nezbytně potřeba, předepisují se nejpotřebnější a nejlevnější léky, jede se na šetrný režim,“ varuje Petr Fiala z asociace.

Novou vyhláškou chce ministerstvo nemocnicím také částečně kompenzovat výpadek regulačních poplatků. Vzhledem k rozhodnutí Ústavního soudu je totiž minimálně v lednu a únoru pacienti nebudou platit.

Problémy s vyhláškou

Ústavní soud na konci října rozhodl, že letošní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je protiústavní. Přesto ji nechal v platnosti do konce roku 2014. Okamžité zrušení vyhlášky by podle soudu destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Vyúčtování jednotlivých výkonů se totiž provádí až do poloviny následujícího roku.

Návrh na zrušení vyhlášky podala v březnu skupina 39 senátorů. Podle lékařů kvůli ní chyběly v resortu peníze. Většinu úhrad totiž snížila, přestože náklady na provoz rostou.

Ústavní soud se ztotožnil s argumentem předkladatelů, že vyhláška vytváří nerovnost mezi poskytovateli zdravotní péče. Soudci dále kritizovali sankce, které pojišťovny ukládají zdravotnickým zařízením.

Při překročení nasmlouvaného množství provedených výkonů totiž nemocnice dostávají od pojišťoven jen část peněz. Pojišťovny také regulují množství předepsaných léků, přestože tyto léky přímo souvisí s poskytovanou péčí. Podle Ústavního soudu musí pojišťovny nově přihlížet k tomu, proč nemocnice případně překročily nasmlouvaný objem péče, a musí to zohlednit při stanovení úhrad nebo sankcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradové vyhlášce diskutovali prezident České lékařské komory Milan Kubek a náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová

„Pokud se ukáže, že je ve zdravotnictví peněz nedostatek, je třeba tento nedostatek řešit jinak, než tím způsobem, že budou lékaři nuceni k tomu, aby bez jakéhokoli právního opodstatnění omezovali oprávněné nároky pacientů,“ prohlásil Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

„Kdyby se vyšlo vstříc všem požadavkům všech pěstovatelů, tak potřebuje zhruba 50 až 60 miliard korun, což je mimo ekonomickou realitu,“ upozornila náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.

„Lékaři se budou bránit, určitě se budou nbránit nemocnice. Ale potřebujeme ščas na to, abychom se domluvili, jakým způsobem,“ zdůraznil Kubek s tím, že cílem však není nepoškodit pacienta. Dovolával se jk respektování rozhodnutí Ústavního soudu.

Podle Rögnerové jsou ale principy, které od ministerstva požadoval Ústavní soud, v nové vyhlášce zabudovány.

Lenka Militká, Milan Kopp, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme