„Ústavní soud zkoumal úhradovou vyhlášku již dvakrát. Vždy rozhodl šalamounsky. Jdeme do toho ale znovu,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš.
„K ústupku ze strany ministerstva dojde. Ambulantní a primární sektor jsou totiž pro ministerstvo klíčové sektory,“ odhaduje pro Český rozhlas Plus Michaela Ryšavá, redaktorka Hospodářských novin.
„Je to velmi nepříjemné. Nedá se šetřit na platech ani na lécích a zdravotnickém materiálu, takže v podstatě zbývá údržba a případné investice,“ přiznává ředitel Motola Ludvík.
Nemocnice proti úhradové vyhlášce. Téma pro Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven, a Michala Čarvaše, předsedu Asociace českých a moravských nemocnic.
Platby regionálním a fakultním nemocnicím se mohou lišit i o stovky tisíc. Od roku 2025 by se pak rozdíly mohly ještě prohloubit, menší nemocnice by navíc za některé operace mohly být penalizovány.
Čekání na umělý kloub se nejspíš protáhne. A odkládat se mohou i další výkony, varují nemocnice. Podle návrhu úhradové vyhlášky mají totiž některé z nich dostat v příštím roce méně peněz.
„Ministerstvo se prezentuje mediálně nafouknutými nepodstatnými detaily jako sdílený lékový záznam nebo úhrada léčebného konopí ze zdravotního pojištění,“ řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Definitivní dohoda ohledně vyhlášky by měla vzniknout do příštího pátku. Platí i původní závazek rozdělit z rezerv pojišťoven dalších šest miliard, takže v rozpočtu přibude zhruba 10,8 miliardy korun.
Vláda navrhne Ústavnímu soudu, aby zamítl žalobu skupiny senátorů na úhradovou vyhlášku, podle které se rozdělují peníze ze systému veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péče.
Péči mobilních hospiců v Česku zatím neplatí zdravotní pojišťovny. Nedostupná je hlavně pro rodiny umírajících dětí. V Česku fungují jen čtyři mobilní hospice, které se starají i o dětské pacienty.
Ústavní soud zrušil část úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví na letošní rok. Rozšiřovala regulaci také na ošetřovatelskou péči v zařízení pobytových sociálních služeb. Návrh Ústavnímu soudu podala skupina senátorů.
Návrh na zrušení letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví dnes zamítl Ústavní soud. Výhrady proti ní měly dvě skupiny senátorů. Vadily jim například regionální rozdíly ve výši plateb za poskytnutou zdravotní péči. Poukazovali na porušení práva podnikat, práva na spravedlivou odměnu za práci a bezplatnou zdravotní péči. Nic takového se ale podle Ústavního soudu neprokázalo.
Místo paušálních plateb by nemocnice mohly v budoucnu dostávat od pojišťoven peníze na léčbu podle konkrétní diagnózy a výše úhrad by se měla sjednotit. Nový systém, který bude podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) největší změnou ve financování akutní péče za posledních 15 let, by mohl začít naplno fungovat od roku 2018.
Ambulantní specialisté nejsou spokojeni s tím, kolik jim zdravotní pojišťovny hodlají v příštím roce platit za léčení. Někteří z nich se bojí, že platby za péči o pacienty nebudou dostatečné a oni budou muset investovat ze svého. Pojišťovny jsou připravené s ambulancemi o úhradách ještě jednat. Jejich zástupci to řekli na jednání s lékaři v Průhonicích u Prahy.
Lékaři požadují po ministerstvu zdravotnictví zrušení limitů péče, které nastavuje nová úhradová vyhláška. Dnes o tom jednali zástupci České lékařské komory (ČLK) s ministrem Svatoplukem Němečkem z ČSSD, ke konkrétnímu závěru ale nedošli.
Nemocnice mají dostat příští rok za lůžkovou péči od pojišťoven víc peněz než letos. Platby se mají zvýšit o 2,5 procenta. Ve stejné výši vzrostou úhrady i za následnou péči. Vyplývá to z návrhu nové úhradové vyhlášky na příští rok, kterou představil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Nemocnice, které zajišťují orgány pro transplantace od zemřelých dárců, budou nově dostávat ihned peníze za náklady, které s tím souvisejí. S novinkou přišel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Novela příslušné vyhlášky začne platit v lednu příštího roku.
Šestnáct senátorů navrhuje Ústavnímu soudu zrušit část letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Skupině se nelíbí údajně složité koeficienty, které rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích.
Nemocnice dostanou příští rok o deset miliard korun víc než letos. Informoval o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Představil totiž novou úhradovou vyhlášku - tedy nejdůležitější dokument, podle kterého dostávají nemocnice a lékaři zaplaceno za péči z veřejného zdravotního pojištění.
Ve zdravotnictví se opět bojuje o peníze. Nemocnice dostanou příští rok za péči o tři procenta víc než letos. Stanovit to má úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2015. Tedy základní předpis, podle kterého dostávají zařízení i lékaři peníze od pojišťoven. Koncem každého roku vyvolává tento dokument ve zdravotnictví největší spory. Detaily vyhlášky představí šéf rezortu Svatopluk Němeček z ČSSD.
Ředitelé nemocnic upozorňují, že v návrhu úhradové vyhlášky na příští rok chybí peníze na zvýšení platů zdravotníků. Ty by měly od ledna stoupnout o pět procent a zástupci nemocnic se obávají, že na to nebudou mít. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ale peníze zdravotníkům už předem garantoval. Na dnešní konferenci Zdravotnictví 2015 zástupce nemocnic uklidňoval.
Nemocnice by měly letos dostat dvě miliardy korun navíc. Českému rozhlasu to řekl Svatopluk Němeček - kandidát ČSSD na ministra zdravotnictví ve vznikající koalici. Chce tak kompenzovat výpadek peněz kvůli tomu, že se od ledna ve zdravotnických zařízeních neplatí stokorunové regulační poplatky. Peníze chce do nemocnic poslat změnou úhradové vyhlášky pro letošní rok a dalším zvyšováním plateb za státní pojištěnce.
Česká lékařská komora (ČLK) řeší na sjezdu v Brně krizi v lůžkové péči, úhrady zdravotní péče v příštím roce a také dopady nového občanského zákoníku. Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát se na sjezd nedostavil, svou účast v reakci na dopis prezidenta ČLK zrušil.
Příští rok půjde do zdravotnictví o deset miliard korun více. Ministr v demisi Martin Holcát dnes zveřejnil úhradovou vyhlášku, podle které platí pojišťovny za péči. Celkem by měl resort hospodařit s 235 miliardami korun. Víc peněz prý dostanou všechny oblasti, především ale nemocnice.
Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní, kolik bude nemocnicím a lékařům příští rok platit za jednotlivé úkony. Úhradová vyhláška pro rok 2014 slibuje navýšení plateb asi o deset miliard.
Koalice soukromých lékařů pohrozila ministru zdravotnictví v demisi Martinu Holcátovi masovými protesty. Obávají se, že resort v úhradové vyhlášce pro příští rok přidá jenom nemocnicím. Ministerstvo ale lékařům slibuje, že jejich požadavky zohlední.
Letošní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je protiústavní. Rozhodl tak Ústavní soud. Přesto ji nechal v platnosti do konce příštího roku. Okamžité zrušení vyhlášky by podle soudu destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. V příští vyhlášce ministerstvo musí zohlednit názor ústavních soudců.
Vláda, odbory a zaměstnavatelé dnes budou jednat o snížení nezaměstnanosti a čerpání evropských fondů. Na pořadu je i úhradová vyhláška ve zdravotnictví a dopravní infrastruktura.