Netradiční kavárna nabízí duševně nemocným druhou šanci

Svět podle odborníků zažívá epidemii duševních chorob. A nejde jen o deprese. V psychiatrických léčebnách u nás ročně přijmou desítky tisíc lidí. Mnozí pacienti potřebují pomoc i po propuštění. Kromě zdravotnické přichází na řadu i ta sociální. Jde o důchody, chráněné bydlení anebo třeba o práci. Právě zaměstnání může přispět k rychlejšímu návratu do běžného života. Možností je však poskromnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kafárna v Ostravě

kafárna v Ostravě | Foto: ANIMA VIVA

Stojím v Ostravě-Porubě pod takzvaným Obloukem, kde má své prostory také občanské sdružení ANIMA VIVA. To zde provozuje kafárnu. O co jde, zjistím, až vstoupím dovnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netradiční kavárna nabízí duševně nemocným druhou šanci

U mikrofonu už mám Danu Šlahorovou, vedoucí tréninkové kavárny. "Pracují u nás lidé s duševním onemocněním, zdokonalují tu své dovednosti a schopnosti - ať už pracovní, motorické, sociální nebo psychické," dozvídám se od ní.

Před tím, než se půjdu podívat k baru, zastavuju se u dvou hostů, kteří v kafárně sedí. "Kdysi jsem tu pracoval," svěřuje se jeden z nich. "Mám tu tedy plno známých, s nimiž si vždy rád popovídám." Druhý host se přidává: "Přišel jsem si sem dát čaj. Jsem tu už podruhé."

Za barem dnes stojí Filip. "Vyjdu z autobusu a jdu do zaměstnání. A jak jsem spěchal, bouchlo do mě auto. Skončil jsem v kómatu. Nějak jsem se z toho vyléčil a od té doby - je to přibližně sedm let - se snažím vrátit zpátky do života," přibližuje, jak se k práci v netradiční kavárně dostal.

A jak jeho práce v kavárně vypadá? "Momentálně obsluhuju dva lidi, kteří tam sedí. Jinak dělám všechno. Učím se dělat obědy nebo zametám podlahu," popisuje své pracovní povinnosti.

Celá kavárna dnes velice krásně voní a já se samozřejmě zajímám čím. "Dnes se pekl závin," upozorňuje mě Dana Šlahorová a vede mě do kuchyně. Tam už průvodcovskou štafetu přebírá Iveta Luková.

Ta peče i moučníky, které se pak prodávají v kavárně. "Přesně tak, záviny jsou naše specialita. Pečeme však i muffiny nebo perníčky," předvádí mi.

Kousek voňavého závinu jsem dostala s sebou. Na cestu na ostravský úřad práce. I když totiž mají klienti sdružení ANIMA VIVA invalidní důchody, v rámci pracovní rehabilitace si mohou vydělat i nějakou tu tisícovku navíc.

Jak mi však Andrea Pavelková prozradila, šest míst v kafárně pro Ostravu rozhodně nestačí: "I já sama hledám další možné způsoby spolupráce. Zatím je spolupráce navázaná jen s občanským sdružením ANIMA VIVA, v budoucnu doufám vyjde i občanské sdružení MENS SANA."

Smysl to však má. I úřednice vzpomínají na příběh ženy, která měla vážné problémy. Že jí práce v kavárně pomohla, bylo patrné. Začala se usmívat, líčit a pak si našla partnera a po čase i standardní zaměstnání.

mapa
Zvětšit mapu: kafárna v Ostravě

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme