O exšéfa kriminalistického ústavu se zajímá Národní bezpečnostní úřad. Kvůli nehodě jeho náměstka
Bývalý ředitel a současný náměstek Kriminalistického ústavu Praha se dostal do hledáčku Národního bezpečnostního úřadu. Ten se o Pavla Koláře začal zajímat poté, co stál před soudem kvůli obvinění ze zneužití pravomoci. Kriminalistický ústav ale věc odmítá jakkoli komentovat. Nechce ani říct, jestli s úřadem spolupracuje.
Současný náměstek ústavu se zpočátku na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítl vyjádřit. Na přímý dotaz, zda s bezpečnostním úřadem spolupracuje a poskytl mu vše potřebné, už byl ale sdílnější.
Dopravní nehoda
Podle dopravní policie vyjížděl bývalý náměstek kriminalistického ústavu Marek Kotrlý z křižovatky ulic Vršovická a Kodaňská a výjezdu z obchodního centra Eden v Praze, kde podle nich nerespektoval červený signál „Stůj“. Vjel do křižovatky, kde se střetl s jiným vozem. Věc byla pro řešení předána na policejní prezidium, které ji zase postoupilo řediteli kriminalistického ústavu Kolářovi. Na jeho nečinnost si v dubnu 2015 stěžoval poškozený účastník dopravní nehody. Kvůli tomu, že o viníkovi stále nebylo rozhodnuto, mu totiž pojišťovna nechtěla uznat škodu na vozidle. Rozhodnutí vydal Kolář až v září, kdy řízení odložil. To byl ale procesně špatný postup a v lednu loňského roku musel řízení zastavit úplně. V tu dobu se už o celou záležitost zajímalo policejní prezidium, a to kvůli další stížnosti, kterou jim opět adresoval poškozený účastník nehody.
„Jistě. Vše, co bylo mou povinností - to jest usnesení o sdělení obvinění i následné rozhodnutí soudu - jsem předložil,“ napsal Kolář. „Myslím, že není co vysvětlovat. Národní bezpečnostní úřad prostě jednal v souladu se zákonem o ochraně utajovaných informací,“ doplnil bez dalších podrobností.
Kolář podle obžaloby zneužil svou pravomoc, když se ještě coby ředitel pražského kriminalistického ústavu snažil vyvinit svého bývalého náměstka z dopravní nehody (viz box Dopravní nehoda). Soud ho nejprve uznal vinným a udělil mu pokutu padesát tisíc korun. Kolář však podal odpor a po hlavním líčení Obvodní soud pro Prahu 1 nakonec konstatoval, že případ mají vyřešit – v případném kárném řízení - Kolářovi nadřízení.
Celý spis proto nejdříve putoval na kriminalistický ústav, který se ale nechal vyloučit pro podjatost. A když spis finálně dorazil k řešení na Policejní prezidium, věc skončila. Důvod: promlčeno. O dva týdny.
Dostat se do hledáčku
Oficiální místa ale zájem bezpečnostního úřadu odmítají komentovat. Mluvčí kriminalistického ústavu Petra Srnková se vyhýbá přímému kontaktu: mobilní telefon ani pevnou linku dlouhodobě nezvedá a na vzkazy, aby zavolala zpátky, nereaguje. Komunikuje výhradně e-mailem. Jenže i tato její odpověď byla vyhýbavá.
„Pokud jsme Národním bezpečnostním úřadem nebo jinou státní institucí požádáni o poskytnutí součinnosti, tak ji poskytujeme, což nám ukládá zákon,“ napsala obecně.
Exšéf kriminalistického ústavu se vyhne kárnému řízení. Úřady nevěděly, kdo má případ řešit
Číst článek
Úspěšné pak nebyly ani následující doplňující dotazy: spolupracuje kriminalistický ústav s bezpečnostním úřadem? Poskytuje mu v Kolářově případě součinnost? „K dané věci již nemáme co komentovat,“ uzavřela. A zároveň se opakovaně odmítla vyjádřit na mikrofon pro vysílání Českého rozhlasu. „Informace jsem poskytla v písemné podobě,“ napsala pouze.
Kdo to (ne)vyřeší
Sám bezpečnostní úřad nemůže konkrétní řízení oficiálně komentovat. Zakazuje mu to zákon.
„Úřad věnuje vysokou pozornost všem informacím, které by mohly mít vliv na platnost vydaného osvědčení fyzické osoby. Pokud je trestně stíhaná, je úřad ze zákona oprávněn požadovat poskytnutí informace u konkrétního orgánu státu, který danou věc řeší. Národní bezpečnostní úřad je rovněž oprávněn nahlížet do trestního spisu a tyto informace využívat při bezpečnostním řízení,“ popsal pro server iROZHLAS.cz Jaromír Kadlec z kanceláře ředitele.
Vysvětlit zájem Národního bezpečnostního úřadu pak odmítlo i samotné Policejní prezidium, která má aktuálně trestní spis k dispozici. Zaslalo dokonce téměř identickou odpověď jako kriminalistický ústav.
„Pokud jsme státní institucí požádáni o poskytnutí součinnosti, tak ji poskytujeme, což nám ukládá zákon. Informace k případným řízením vedeným Národním bezpečnostním úřadem vám může poskytnout pouze tento subjekt,“ vzkázala mluvčí prezidia Ivana Nguyenová.
Ačkoli byl případ oficiálně promlčen, podle obžaloby se Kolář dopravní nehodu svého tehdejšího náměstka Marka Kotrlého nesnažil řádně objasnit.
„Postup ve věci byl v souladu se zákonem.“
náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild
„Toto správní řízení vedl účelově takovým způsobem, aby úmyslně (náměstka) ze zavinění této dopravní nehody vyvinil a správní řízení proti němu zastavil,“ popsal státní zástupce.
Případ nakonec došel až k Městskému soudu v Praze, který ho postoupil k řešení právě na kriminalistický ústav. Jinými slovy: o případném trestu pro Koláře měli rozhodovat lidé, kterým celá léta šéfoval. Protože: Kolář krátce po obvinění ze zneužití pravomoci odešel z funkce ředitele, v ústavu ale setrval na pozici náměstka.
Nad tím se ostatně podivoval i soud ve svém usnesení. „Je sice trochu komické, aby se objektivní projednání takových záležitostí a potrestání osob konalo mezi osobami, které se dobře znají a úzce spolu dlouhodobě spolupracují, střídavě si dělají ředitele jednomu a náměstka druhému, nicméně literu zákona je třeba dodržet,“ stojí doslova v usnesení (více si můžete přečíst ZDE).
KDO JE PAVEL KOLÁŘ
Pavel Kolář se narodil v roce 1959 a vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Do kriminalistického ústavu nastoupil v roce 1984, a to právě díky svému zaměření na chemii. V roce 1985 pomohl usvědčit spartakiádního vraha Jiřího Straku. Od roku 2006 zastával funkci zástupce ředitele útvaru pro vědu a zahraniční styky, o čtyři roky později začal ústavu šéfovat. Má negativní lustrační osvědčení a prověrku na stupeň „tajné“. Zdroj: Policie ČR