Šípová kritizuje novelu o lobbingu. ‚Veřejnost se nedozví, kdo u koho lobboval a v čí prospěch,‘ tvrdí

Senát schválil návrh zákona, který vymezuje podmínky lobbingu. Vznikne registr lobbistů a zároveň bude stanoveno, kdo může patřit mezi lobbované osoby. Kritikům vadí, že se norma nebude vztahovat na asistenty zákonodárců. „Obávám se, že povede k zahlcení informacemi, ale nebude vymahatelný,“ říká pro Český rozhlas Plus senátorka Adéla Šípová (nez.), jež neuspěla se svými pozměňovacími návrhy, podle nichž se měl vykazovat jen úspěšný lobbing.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adéla Šípová

Šípová kritizuje novelu o lobbingu. ‚Veřejnost se nedoví, kdo u koho loboval a v čí prospěch,‘ tvrdí | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

„Poslanecký návrh Evy Decroix (ODS) vedl k tomu, že se má vykazovat velké množství kontaktů, které přitom nevedly k žádné změně, a chybí informace podstatné pro veřejnost: kdo u koho lobboval a v čí prospěch,“ upozorňuje senátorka pro Český rozhlas Plus s tím, že se zákon snažila vrátit do původní podoby navržené vládou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adéla Šípová, senátorka a bývalá členka Pirátské strany

Lobbing prý má v Česku pověst pošramocenou mediálními kauzami okolo Ivo Rittiga a dalších. A to je podle Šípové špatně, protože pokud má lobbing nastavena pravidla a je transparentní, je součástí dobrého zákonodárného procesu.

„Je to osvědčený model z Evropy. Žádný zákonodárce nikdy nemá potřebnou expertizu na všechny zákony, ke kterým se vyjadřuje. Potřebujeme spolupracovat s institucemi, které tuto odbornost mají,“ zdůrazňuje v Interview Plus.

Díky registru lobbistů si veřejnost alespoň bude moc ověřit, které firmy a instituce se v této oblasti pohybují. Kvůli absenci pravidel se například podle ní stále nepodařilo humanizovat exekuce, protože exekutorská lobby má v parlamentu své zástupce na pozicích asistentů.

„Asistenti jsou určitým filtrem informací pro zákonodárce, který nemůže přečíst úplně vše. Někteří samozřejmě jen vaří kávu, já si ji ale vařím sama a asistenty využívám k tomu, aby mi pomohli si připravit podklady pro rozhodování. Bavíme se spolu o mých prioritách,“ popisuje.

Za transparentnost

Přijatá regulace lobbingu je jedním z předpokladů pro vyplacení peněz z Národního plánu obnovy a Šípová se domnívá, že Evropská komise k tomu bude mít své připomínky.

Zákon o lobbingu míří do Senátu. Piráti ho chtějí opravovat, podle ODS by to ohrozilo jeho schválení

Číst článek

Situace v Česku je podle ní horší než v jiných evropských zemích a například v Bruselu je regulace lobbingu dlouhodobou součástí tvorby zákonů, což vede ke kvalitnějším výsledkům i větší důvěře veřejnosti.

Podle zákona je lobbistou ten, kdo prosazuje nějaký zájem a důležité je, že to dělá soustavně.

„Pokud si budu s kamarády nebo kamarádkami povídat o názorech na nějaké téma, a mohou to být i odborníci, tak to není lobbing, ale naprosto obvyklá debata. Protože tam není ten prvek soustavnosti,“ vysvětluje.

Cílem zákona není mít dlouhý seznam desítek tisíců lobbistů, ale transparentní přehled o tvorbě zákonů. „Chci jmenovat novelu zákona o zbraních a střelivu, v minulých měsících jsme řešili téma tlumičů. Lidé by zrovna v této otázce, která velmi dopadá na jejich bezpečnost, měli mít právo vědět, kdo zákonodárce kontaktuje,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je v úvodu článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme