O zlatých padácích na veterinární správě vím až od vás, nechal jsem je zrušit, tvrdí Jurečka
Díky konkurenční doložce si exšéf Státní veterinární správy Milan Malena po odchodu do důchodu přišel na milionové odškodné. Obdobně mohla tučné částky po odchodu z úřadu inkasovat také trojice současných zaměstnanců. Lidovecký ministr Marian Jurečka, pod kterého veterináři spadají, nařídil ale na základě zjištění serveru iROZHLAS.cz stávající smlouvy rozvázat. „Není důvod, aby tam byla konkurenční doložka. I proto jsem se je rozhodl zrušit,“ řekl v rozhovoru.
Přijde vám v pořádku, že bývalý ředitel Malena podepsal konkurenční doložku jen týden před odchodem do důchodu?
Pan ústřední ředitel Malena – jako mnoho jiných ředitelů v rámci resortu – měl dlouhodobě nastavenou konkurenční doložku (vláda ji schválila k červenci 2015, uzavřena byla až 28. ledna 2016, o týden později, tedy 8. února 2016 Milana Malenu nahradil v čele úřadu dosavadní ředitel Zbyněk Semerád - pozn. red.). Až s odchodem pana Maleny jsem na tuto záležitost byl upozorněn a udělal jsem revizi všech konkurenčních doložek v resortu.
Konkurenční doložka jako zlatý padák na důchod. Exšéf veterinářů si tak přišel na 1,7 milionu
Číst článek
Dneska mají konkurenční doložku dva ředitelé – generální ředitel Szórád (generální ředitel Lesů ČR - pozn. red.) a ředitel PGRLF pan Nekula (ředitel Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu – pozn. red.) a předpokládám, že bude mít konkurenční doložku nově nastoupivší ředitel Budějovického Budvaru. Zatím ji nemá podepsanou, měl ji předtím pan generální ředitel Boček. Takže jsem mnoho konkurenčních doložek zrušil.
Co ale další zaměstnanci úřadu. Vedle exředitele Maleny odškodné z konkurenční doložky po odchodu do důchodu dostal i někdejší veterinární náměstek Milan Sehnal a bývalý ředitel legislativního odboru Jaroslav Souček. Kromě toho mají doložku uzavřenou další tři pracovníci.
Pokud jde o otázku podřízených, tak se přiznám, že jsem o té situaci nevěděl. Byl jsem na ni upozorněn až díky vám. V tento okamžik je to tak, že všichni tři lidé, kteří měli na Státní veterinární správě konkurenční doložku, byli požádáni, aby se tato konkurenční doložka zrušila. Dva to již udělali, jeden je na dovolené. Předpokládám, že k tomu také dojde. Konkurenční doložka byla navázána na dané služební místo.
Za jak dlouho by se mohla zrušit i třetí konkurenční doložka u veterinářů?
Počítám, že ten člověk se vrátí během týdne z dovolené a bude zrušena.
Vy jste se o situaci na Státní veterinární správě tedy skutečně dozvěděl až na základě mých dotazů?
Ano, nevěděl jsem o tom. Ministerstvo zemědělství dneska už rok a půl ani není v situaci, aby vidělo tyto informace, resp. primárně mně nejsou sdělovány. Je to ředitel daného úřadu (v současnosti Zbyněk Semerád – pozn. red.), který nese zodpovědnost za fungování úřadu, za to, jakým způsobem se dohodne se svými podřízenými na konkurenční doložce, nakolik je to pro ně důležité.
Tyto tři konkurenční doložky těchto tří lidí pod ředitelem Státní veterinární správy byly z období působení pana ředitele Maleny. Já jsem nyní v této věci na pana ředitele Semeráda apeloval, aby byly zrušeny (jde o ekonomického náměstka Miroslava Fridricha a dva pracovníky legislativního odboru - pozn. red.).
Konkurenční doložka
Jde o novinku, která má zabránit úniku citlivých informací ze státní služby k soukromníkům. Zákaz konkurence je možné stanovit na půl roku až rok. Týká se předně pracovníků, kteří mají na starosti zadávání veřejných zakázek; u vedoucích zaměstnaců nejsou pravidla jasně daná. Služební místa s konkurenční doložkou na návrh jednotlivých resortů kažoročně schvaluje vláda. Zatímco loni bylo u veterinářů hned šest pozic, na kterých bylo možné uzavřít konkurenční doložky, letos to není žádná.
Konkurenční doložku ale s exředitelem Malenou uzavíral státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík. Ten tedy tu informaci o odchodu pana Maleny do důchodu musel mít. Malenovi a dalším dvěma pracovníkům úřadu byly navíc vyplaceny milionové částky. Existuje možnost, že by vyplacené peníze vrátili?
Popravdě řečeno je to dneska už nevratný stav. Konkurenční doložka byla tehdy smluvně ošetřena, peníze byly vyplaceny a dneska to už není možné právě vymáhat, právně to zvrátit. Na základě této zkušenosti jsem udělal revizi v celém resortu. Více než deset konkurenčních doložek bylo zrušeno a zůstaly jen ty dvě aktuální, plus ta třetí, která počítám, že v případě Budvaru bude nastavena.
Vnímáte to tedy tak, že na Státní veterinární správě neměly být konkurenční doložky tímto způsobem vůbec nataveny?
Za mě v případě vedení Státní veterinární správy není důvod, aby tam byla konkurenční doložka. I proto jsem se rozhodl je zrušit. Stejně tak jako v případě i jiných podřízených či služebních úřadů.