Očkovací látka proti borelióze stále není. Nemocných ale přibývá
V Česku přibývá nejen klíšťové encefalitidy, ale i lymské boreliózy. Letos je známo už na 1300 případů této zákeřné a plíživé nemoci, což je skoro o 200 více než ve stejném období loni. Někteří pacienti navíc o své nemoci nevědí. Očkování proti borelióze přitom navzdory všem snahám v dohlednu není.
„Je to komplikováno tím, že těch borelií je poměrně velká skupina, jsou antigenně různé, takže to znesnadňuje výrobu očkovací látky. Zprávy o očkování se objevují relativně často, ale nevím o tom, že by zatím byla vakcína ke klinickému zkoušení,“ vysvětluje primářka Kliniky infekčních nemocí pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.
Boreliózu přenášejí jenom klíšťata, nikoli komáři ani jiný hmyz, jak si řada lidí myslí. Profesor Roman Prymula z České vakcinologické společnosti vysvětluje případy této nemoci u pacientů, kteří tvrdí, že klíště neměli:
„Mnohem pravděpodobnější je, že ten dotyčný jedinec byl nakažen vývojovým stadiem klíštěte. Jak se z vajíčka vylíhne nymfa, dochází k tomu, že toto vývojové stadium může nakazit člověka také a je tak malinké, že vlastně nezpozorujeme, že jsme byli nakaženi.“
V některých druzích bodavého hmyzu, jako jsou komáři, se borelie přesto vyskytují. „Doba přisátí je ovšem tak krátká, že se borelie tímto způsobem přenést nedají. Snad jenom velmi okrajově v okamžiku, kdyby se dostal obsah těla toho hmyzu do krve člověka, to znamená, kdyby měl člověk nějakou oděrku a tam si ten hmyz rozetřel,“ uvádí Roháčová.
Státní zdravotní ústav poukazuje na to, že skutečný počet nemocných lymskou boreliózou je ještě vyšší – začátky choroby totiž zpravidla až o tři týdny předcházejí diagnózu.