Evropská léková agentura označila AstraZeneku za bezpečnou. Souvislost se sraženinami se neprokázala

Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Uvedla to ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zkoumala možné vedlejší účinky látky, kvůli nimž několik zemí dočasně přestalo vakcínu používat.

Amsterodam/Brusel (Aktualizováno: 18:30 18. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy AstraZeneca.

Vakcína firmy AstraZeneca je podle Evropské agentury pro léčivé přípravky bezpečná | Zdroj: Reuters

Přínos tohoto preparátu proti covidu-19 podle EMA stále převyšuje možná rizika. Zcela vyloučit spojitost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží zatím nelze a jejich zkoumání bude pokračovat, dodala agentura.

Experti z výboru pro rizika EMA vyloučili problémy s kvalitou šarží vakcín dočasně stažených v unijních zemích.

„Výbor dospěl také k závěru, že vakcína není spojena s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembolie nebo krevních sraženin,“ sdělila šéfka EMA Emer Cookeová.

EMA po důkladném hodnocení: Vakcínou AstraZeneca lze dále očkovat

17:05 – 18. 03. 2021

64 536

Očkování v uplynulých dnech pozastavila zhruba polovina zemí Evropské unie včetně Německa, Francie či Itálie, které čekaly na stanovisko agentury. Česko patří k zemím, které vakcínu používat nepřestaly.

„Je to bezpečná a účinná vakcína,“ prohlásila Cookeová. „Pokud jde o mě, nechala bych se očkovat hned zítra,“ dodala. EMA si je podle ní vědoma, že na její rozhodnutí čekalo množství států. Například španělská vláda uvedla, že by ještě ve čtvrtek večer mohla země rozhodnout o obnovení očkování.

Německo, Francie a Itálie pozastavují očkování AstraZenecou. ‚Nevidím pro to důvod,‘ řekl Blatný

Číst článek

Agentura nicméně připustila, že definitivně vyloučit spojitost zdravotních problémů s vakcínou umožní až další zkoumání. Předsedkyně expertního výboru EMA Sabine Strausová uvedla, že ačkoli obecně je výskyt trombózy u lidí očkovaných vakcínou britsko-švédské firmy nižší než u neočkovaných, nadprůměrně se problémy po očkování objevily u mladých žen. Ani u nich však není jasné, zda může být mezi vakcínou a obtížemi přímá spojitost.

Agentura dodala, že doporučuje výrobci doplnit informace o hlášených případech mezi doprovodné instrukce k vakcíně.

EMA doporučila používání vakcíny koncem ledna po takzvaném průběžném hodnocení. Podobně jako u ostatních schválených očkovacích látek proto musí výrobce průběžně v dalších letech dodávat nová data umožňující podrobnější hodnocení její efektivity. Podle Cookeové nebyly zmíněné vedlejší účinky mezi nežádoucími následky, které byly zjištěny při testování vakcíny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme