Od vypálení obce Ležáky uplyne 82 let. Na pietu po 10 letech zamířil prezident, zažehne oheň (bez)naděje
V pondělí to bude 82 let ode dne, kdy němečtí nacisté a okupanti vypálili osadu Ležáky na Chrudimsku. Obyvatele odvlekli a popravili, přežili jenom dvě děti. Stalo se to dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. V obou případech se nacisti mstili za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ležáckou tragédii v neděli připomněla pieta v tamním památníku.
Od 8. hodiny ranní se do Ležák začali sjíždět lidé, aby si připomenuli osudy lidí, kteří tady bydleli. Byli to hlavně kameníci, rodiny s těžkými osudy, přesto byli velmi odvážní a hned po vzniku protektorátu se někteří z nich zapojili do odboje. A to se právě stalo obci osudným.
Historik Kyncl: Odbojová činnost v okolí Ležáků zabránila výrobě plynových vozů českými firmami
Číst článek
24. června 1942 přijelo gestapo a odvezlo všechny muže a ženy do Pardubic, kde je ještě tentýž večer popravili. Jedenáct dětí pak našlo smrt ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.
Právě s dětmi souvisí i tradiční oheň (bez)naděje, který by měl zažehnout prezident Petr Pavel. Ten přijel do Ležáků úplně poprvé, je to také první prezidentská návštěva po deseti letech. Hned po příjezdu byl u toho, kdy ředitel udělil pamětní odznaky Památníku Lidice šesti lidem.
Následovalo kladení věnců u pomníku Kniha obětí, poté zazněla modlitba za všechny oběti ležácké tragédie. Zažehnutím ohně se zahájí putování, kdy se děti z místních škol vypraví po stopách ležácký dětí, oheň dovezou právě až do Polského Chelmna, kde byly tyto děti zavražděny.