Odboráři jsou s demonstrací spokojeni, hrozí dalšími akcemi
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil je spokojen s demonstrací proti chystaným vládním škrtům. Protestu se v centru Prahy zúčastnilo na 40 tisíc úředníků, policistů, hasičů, školských pracovníků a zdravotníků.
„Dopadlo to lépe než jsme čekali. Neočekávali jsme takové množství lidí. Ukazuje to na to, že jsou už pořádně naštvaní a já teď očekávám další kroky, které budou následovat,“ řekl Zavadil. Současně upozornil, že protestní akce nekončí. Odboráři jsou podle něj připraveni jít do dalších střetů.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil je s demonstrací spokojen
Demonstraci ovšem poznamenal i jeden incident. Několik desítek převážně hasičů a policistů vniklo do budovy ministerstva vnitra. Ve vestibulu pak poškodili dveře a bezpečnostní rám.
„Jak hasiči tak policisté jsou lidé, kteří nemají daleko k činu a prostě se to stalo, to není nic nenormálního. Jenom to svědčí o tom, jak jsou lidé naštvaní. Může dojít ještě k horším věcem“ myslí si Zavadil.
Premiér Petr Nečas v reakci na demonstraci zopakoval, že vláda neustoupí z plánovaného snížení platů o 10 procent. Je ale připravena o způsobu snížení mezd ještě jednat. Podle odborového předáka jsou ale svazy, které na žádný kompromis nepůjdou.
„Pokud to tak dopadne, tak to může některé sektory, například zdravotnictví, úplně rozložit. To ať si vláda rozmyslí, lidi jim to pak spočítají,“ varoval Zavadil. Se svazy, které na žádné podmínky nepřistoupí, bude podle něj ČMKOS solidární.
Nejbližší jednání s ministrem práce a sociálních věcí čeká odbory už ve středu. Pokud by nedošlo k nějaké dohodě, Zavadil nevyloučil ani říjnovou stávku.
„Odborový svaz zdravotníků si legraci nedělá. Jestli by se připojili další svazy zatím říct nemůžu. Budeme čekat na výsledky jednání krizového štábu,“ uzavřel předseda ČMKOS.
V soukromé sféře už mzdy klesly
Analytik České spořitelny Petr Zahradník politiku vládní škrtů hájí. Upozornil, že v podnikatelském sektoru jsou mzdy už třetí čtvrtletí po sobě nižší, než ve veřejném.
„V podnikatelské sféře došlo zejména na úrovni malých a středních podniků ke mzdové redukci mnohdy ještě větší než 10 procent. Zaměstnanci veřejného sektoru by neměli žít ve vzduchoprázdnu a tuto ekonomickou realitu by měli vnímat.“
„Existuje jakási Sofiina volba, buď udržet stávající zaměstnanost nebo přistoupit na korekci nominálních mezd. Kompromis je samozřejmě možný, má ale své limity,“ tvrdí ekonom Petr Zahradník.