Odborářům se nelíbí, že vláda odložila schválení změny tarifních tabulek
Zástupcům lékařských odborů se nelíbí, že vláda dnes neschválila změnu tarifních tabulek. Odboráři se také zlobí, že kabinet Petra Nečase nepodepsal dohodu, kterou nespokojeným lékařům nabídl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Šéfové regionálních odborových organizací jednají o memorandu v Praze.
Hlavní tvář kampaně Děkujeme, odcházíme a internista z novoměstské nemocnice Pavel Vávra Radiožurnálu řekl, že Vysočina dohodu nepodporuje:
„Pokud se podíváte na skutečné znění memoranda, tak uvidíte, že pan ministr operuje s jakýmsi průměrným platem lékaře. My jsme vždycky hovořili pouze o tarifních platech a garance jsou opravdu vágní. V rámci tak důležité dohody je potřeba, aby dohodu podepsal i premiér, popřípadě zástupce politických stran, abychom měli skutečně jistotu, že za ty dva roky k navýšení platů skutečně dojde.“
Šéf lékařských odborů Fakultní nemocnice v Hradci Králové David Doležal tvrdí, že kabinet dal najevo, že memorandum nebere vážně.
„Memorandum je nějakým způsobem na stole a vláda o něm odmítla jednat ze zcela jasného důvodu - že s ním část vlády nesouhlasí a hledá příležitost, jak memorandum rozcupovat. Pokud o tom nehodlá vláda jednat, pak my nemáme jakoukoli garanci v tom, že memorandum někdo hodlá dodržet.“
Odboráři také kritizují vládu za to, že vyčkává na reakci lékařů.
„My jsme skupina, která se určitě domluvit chce. Z dnešního zasedání vlády mám velice špatný pocit a vidím, že se druhá strana nechce domluvit. Nadpoloviční většina se ve Frýdku-Místku spíše přiklání k dohodě,“ říká předseda lékařského odborového klubu ve Frýdku-Místku Viktor Talafa.
Memorandum se týká podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) Ministerstva zdravotnictví a Lékařského odborového klubu: „Tito dva partneři musí nejprve memorandum podepsat a potom vláda může přistoupit ke krokům, které z něho vyplývají. Nejdříve tedy musí být ve shodě partneři memoranda a potom může vláda konat.“
Vláda se ke změnám tarifních tabulek vrátí ještě příští týden ve středu. Do té doby by mělo být podle Kocourka memorandum podepsáno, aby vláda mohla vykonat kroky, které z memoranda vyplývají.
Šéfové odborových svazů na závěr dnešního jednání možná memorandum s připomínkami schválí, ale nepodepíšou. Chtějí počkat na reakci vlády.