Odbory se nedohodly s Dobešem na nové platové tabulce učitelů

Zástupci školských odborů se nedohodli s ministrem školství na zachování platových tabulek pro učitele. Odborářům vadí hlavně zrušení takzvaného věkového automatu, tedy že by pedagogové s mnohaletou praxí měli ztratit nárok na vyšší platové zařazení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Dobeš, ministr školství

Josef Dobeš, ministr školství | Foto: Tomáš Adamec

Vysokoškolsky vzdělaní učitelé by od ledna měli být ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní. V praxi to bude znamenat, že o navýšení platu rozhodne ředitel školy. Doteď ale měli kantoři nárok na vyšší plat podle délky praxe.

„My máme podněty z terénu, že to vnímají jako nespravedlivé, pokud tedy dojde k tomu, že ředitel bude moci nastavovat tarif,“ říká předseda školských odborářů František Dobšík s tím, že nevylučuje ani protesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn o nových platových tabulkách učitelů

„Jestli budou následovat nějaké protesty, nebo se budeme vymezovat nějakým jiným způsobem jako třeba kolegové z Moravskoslezského kraje, kteří vyzvali pana ministra k odstoupení, o tom se budeme radit příští týden v pátek a řekneme, jaký bude další postup,“ dodal.

Ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) už dříve řekl, že na zrušení věkového automatu trvá. Chce tak ředitelům dát větší odpovědnost, aby se chovali jako manažeři.

Odboráři chtějí o změnách ještě jednat s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) a premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Přidáno dostanou hlavně nekvalifikovaní učitelé

Předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn považuje věkový automat do jisté míry za přežitek. Učitelé by podle něj měli být hodnoceni za to, co ve škole skutečně dělají, a ne za počet odučených let. Navíc prý zcela nechápe argumenty odborářů:

„Nevím, jak odboráři došli k tomu, že se bude rušit věkový automat, protože ty nové tabulky v podstatě dávají ještě větší rozptyl mezi začátečníkem-učitelem a učitelem, který jde do důchodu. Sice o málo, ale je to patrné.“

Asociace sice vítá nárůst platů mladým učitelům, na nových platových tabulkách jí ale vadí, že výrazně zvyšují platy především učitelům bez odborné kvalifikace.

„Pro kvalifikované průměrně se zvyšuje tarif o 288 korun a pro nekvalifikované se tarif zvětšuje o 2900 korun, čili téměř desetkrát. Tady si myslím, že to není dobrá cesta, protože přece jenom pan ministr Dobeš razil cestu přidat mladým a přidat kvalifikovaným. Tady se to trošku tříští s tím, co se v dané chvíli děje,“ říká Kuhn.

Na gymnáziích totiž na rozdíl od jiných typů škol jasně převažují kvalifikovaní učitelé. Jejich ředitelé se podle Kuhna obávají, že navýšení mezd v příštím roce resort gymnázií v podstatě mine.

Neshody s odboráři

Dohodnout se na společném postupu se školskými odbory by ovšem podle Kuhna bylo pro Asociaci ředitelů gymnázií obtížné, odbory totiž nesouhlasí s tím, aby o výši platů rozhodovali zejména ředitelé škol.

„Pro nás je naopak velmi pozitivní, když můžeme větší část nenárokové složky rozdělit mezi učitele a ohodnotit tím konkrétní práci konkrétního učitele. Takže tady asi společný průnik nenajdeme. Nicméně pokud by se také zamysleli nad tím, kam vlastně to zvýšení směřuje, tak si myslím, že tam by se ten společný průnik najít dal,“ vysvětluje.

Jan Richter, Klára Bílá, Martin Hromádka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme