Ombudsmanka chce stejnou minimální mzdu pro zdravé i invalidní důchodce

Ústavní soud by měl rozhodnout, jestli je nařízení vlády o minimální mzdě pro invalidní důchodce diskriminační, navrhuje ombudsmanka Anna Šabatová. V současnosti je minimální měsíční mzda zdravého zaměstnance 9900 korun, pro invalidní důchodce je o 600 korun nižší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkář. Ilustrační foto

Vozíčkář. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Šabatová chce, aby byla pro všechny mzda stejná. Invalidní důchod totiž neslouží jako dorovnání k platu, ale má kompenzovat ztížené pracovní uplatnění.

„Ti lidé mají kvůli svému hendikepu mnohem nižší možnost si vybrat z celé škály zaměstnání. Je jim zpřístupněna jenom některá práce, ale za tyto práce, pokud je schopen je vykonávat, musí dostávat stejnou mzdu jako člověk zdravý,“ míní Šabatová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ombudsmanka Šabatová se obrací na ÚS kvůli diskriminaci zdravotně znevýhodněných lidí na trhu práce. Více o tématu s ministryní M. Marksovou

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD přislíbila, že kritizované ustanovení od ledna příštího roku v nařízení vlády nebude.

„Je to špatné. Nicméně kvůli tomu, jaký nárok to nese na státní rozpočet, jsme se rozhodli dorovnávání udělat postupně. Od ledna letošního roku jsme udělali první krok, kdy jsme minimální mzdu zvedli na 9300 korun s tím, že zvýšení příspěvku pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením bude stát rozpočet půl milionu korun. Další dorovnání, aby to bylo na stejné úrovni, bude stát dalších asi 200 milionů," vysvětluje Marksová.

Vlasta Gajdošíková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme