Exnáměstek Malý radí PR agentuře, která zastupuje Huawei. ‚Nemám žádné citlivé informace,‘ říká
Dříve vysoký státní úředník, nyní konzultant PR agentury, která zastupuje Huawei. Ondřej Malý vystřídal mezi roky 2012 a 2018 hned několik funkcí ve státní správě, teď zpracovává analýzy pro čínského technologického giganta, jehož tuzemské úřady před necelými třemi lety označily za bezpečnostní hrozbu. „Nemám žádné nadstandardní nebo citlivé informace. Můj obor je analytika, doporučování vhodných argumentů a postupů,“ říká k tomu Malý.
„Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ vysvětloval v prosinci 2018 tehdejší ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, proč vydal varování před softwarem i hardwarem technologické firmy Huawei.
A Bezpečnostní informační služba (BIS), stejně jako v každé výroční zprávě od roku 2010, varovala před sílící čínskou špionáží v České republice.
Firma Huawei nezískala v Česku bezpečnostní prověrku. Zvažuje, že požádá o nižší stupeň
Číst článek
O necelé dva měsíce dřív opouštěl státní správu Ondřej Malý.
Bývalý novinář nasbíral během téměř sedmi let ve službách státu řadu zkušeností: v březnu roku 2012 ho tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) jmenoval do Rady Českého telekomunikačního úřadu, odkud se po pěti letech přesunul na Úřad vlády coby koordinátor digitální agendy. A v únoru 2018 se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu ve vládě Andreje Babiše (ANO). V říjnu téhož roku ho tehdejší šéfka resortu Marta Nováková (za ANO) odvolala.
Nyní bývalá tvář českého digitálu spolupracuje jako konzultant s několika PR agenturami. A jedna z nich v Česku zastupuje již zmíněný Huawei.
Varování před Huawei
- Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi 2018 a doporučil provést bezpečnostní audity.
- Firma Huawei se ale proti varování úřadu ohradila. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Peking chystá odvetná opatření a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám.
- Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech. Firma označuje obavy za nepodložené, podezření ze špionáže odmítá.
„Pracuju jako konzultant v oblasti telekomunikací a telekomunikačních regulací. Dělám pro různé klienty,“ přiblížil sám Malý.
‚Radím PR agentuře‘
Jak konkrétně z jeho bohatých zkušeností Huawei těží, nechtěl říct. Sdílný nebyl ani v tom, se kterou ze dvou PR agentur (Kindred a PGM), které Huawei v Česku zastupují, má smlouvu. „Mám u svých klientů podepsaná NDA (dohoda o mlčenlivosti, pozn. red.), proto vám nemůžu nic říct,“ vysvětlil.
„V roce 2019 jsem pro společnost Huawei udělal jedno školení, které jim vysvětlovalo, jak funguje česká státní správa. To je moje přímá zkušenost s Huawei. A ano, teď radím jedné PR agentuře, která pro ně dělá,“ doplnil.
Prošel životopisy zaměstnanců a našel jejich vazby na tajné služby. ‚Ani Severní Korea nevěří Huawei,‘ říká
Číst článek
Podle informací iROZHLAS.cz bývalý ministerský náměstek - prostřednictvím agentury - zpracovává pro Huawei analýzy.
„Společnost Huawei s Ondřejem Malým přímo nespolupracuje. Jak víme, je konzultant, který spolupracuje s našimi dodavateli,“ sdělil k tomu mluvčí české pobočky firmy Jiří Janeček.
Seminář pro poslance
V polovině září se Malý zúčastnil semináře pro poslance ke schvalování zákona o elektronických komunikacích.
„Dovolte mi, abych vás ve spolupráci s obecně prospěšnou společností dTest pozval na krátký online seminář, na kterém by vám experti z oblasti telekomunikací a spotřebitelské agendy představili hlavní výhody a zásadní význam novely Zákona o elektronických komunikacích,“ stojí v pozvánce, kterou zákonodárcům rozeslal náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko. Malý je představen jako nezávislý telekomunikační expert.
Bezpečnostní rizika by měli zhodnotit i operátoři, říká k Huawei bývalý člen telekomunikačního úřadu
Číst článek
„Debatu k zákonu o e-komunikacích nepořádalo ministerstvo průmyslu a obchodu, Ondřej Malý ji dle mých informací jako odborník na dané téma moderoval a je na pořadateli, koho v kontextu s účastí a moderováním osloví,“ sdělila redakci mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
„Nemoderoval, to opravdu ne,“ upřesnil Malý s tím, že vystoupil jako řečník.
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) nechtěl práci bývalého zaměstnance resortu pro čínský Huawei komentovat. „S panem Malým už více jak dva roky nijak nespolupracujeme. Je to človek, ktery oboru rozumí, ale s ministerstvem průmyslu a obchodu nemá nic společného. Jeho další odborné angažmá je jeho rozhodnutí, nemáme na to nejmenší vliv,“ napsal v SMS zprávě.
Druhá strana?
Podle odborníků, které server iROZHLAS.cz oslovil, může být spolupráce bývalého vysokého státního úředníka s firmou, která je považována za hrozbu, problematická.
Nejen obvinění ze špionáže
Čínský technologický gigant Huawei měl podle médií testovat systém pro skenování obličeje, který dokáže rozpoznat příslušníka ujgurské menšiny a automaticky upozornit policii. Ujguři jsou v Číně utlačováni a převychováváni, na veřejnost se dostalo několik důkazů o existenci koncentračních a nápravných táborů. V prosinci roku 2020 napsal o technologii na jejich rozpoznávání americký list The Washington Post. Obvinění popřeli čínští představitelé i vedení firmy. Podle lidskoprávních organizací a některých dalších odborníků je ale cíl snažení čínských úřadů zřejmý: Peking se za pomoci technologických nástrojů snaží potlačit aktivity nepohodlných občanů a zrealizovat tak svůj sen o kontrole čínské společnosti. Více v článku.
„Riziko to určitě je,“ řekl například expert na kyberbezpečnost Nikola Schmidt z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který poukázal na to, že je chybou, když stát nedokáže ve svých službách udržet vysoce kvalifikované lidi.
S tím souhlasí pirátský poslanec Jan Lipavský, místopředseda Výboru pro obranu a člen Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.
„Z hlediska státu je velmi problematické, když vysocí státní úředníci přecházejí pracovat ‚na druhou‘ stranu. O to více, když Český telekomunikační úřad plní regulatorní roli,“ prohlásil. „Práci pro Huawei, potažmo PR firmu starající se o Huawei, považuji především za neetickou,“ dodal.
Ondřej Malý s takovým výkladem nesouhlasí. „Opravdu v tom nevidím problém,“ zopakoval několikrát s tím, že mimo státní správu už je několik let.
„Nemám žádné nadstandardní nebo citlivé informace. Můj obor je analytika, doporučování vhodných argumentů a postupů. Nikomu nepředávám tajné informace, protože je nemám,“ zdůraznil.
Britské tajné služby varují před Čínou. Vyzývají vládu, aby jí po pandemii věnovala zvýšenou pozornost
Číst článek
Za podstatné podle svých slov považuje to, že Huawei, která je západními vládami a zpravodajskými službami podezírána z napojení na čínskou vládu, v Česku podniká legálně. „Chápu, že jsou tu určité obavy z Číny, část jich sdílím a část ne. Osobně mi to přijde zbytečně vyhrocené,“ řekl.
„Mám problém sdílet ten absolutní paušalizující odsudek, který předvádí NÚKIB, ale neznamená to, že schvaluju například násilí na Ujgurech,“ dodal.
„Co se týká varování, můžu jen říct, že nemám žádné důvody jej ukončit. Všechno, na základě čeho bylo vydané, je platné,“ reagoval na to současný ředitel NÚKIB Karel Řehka.
„Neexistuje důkaz, že byl porušen zákon,“ řekl serveru iROZHLAS.cz advokát a expert na telekomunikace Miroslav Uřičař. „Rozhodně je to ale riziková situace.“