OVĚŘOVNA: Média uměle snižují počet Ukrajinců u nás? Údaje v nich jsou v souladu s čísly ministerstva

„Necelých sedm milionů? Vždyť jen v Česku je jich podstatně víc, než uvádí veřejnoprávní média.“ Na sociálních sítích se šíří, že počty ukrajinských uprchlíků u nás i v dalších zemích jsou „uměle snížené“ médii. Ruská invaze z vlastní země vyhnala podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 6,75 milionu Ukrajinců. V Česku pod dočasnou ochranou žije 383 tisíc občanů Ukrajiny, uvedlo pro projekt Ověřovna! ministerstvo vnitra.

Ověřovna Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Veřejnoprávní média v Česku uměle snižují počty ukrajinských uprchlíků,“ zní nepravdivé tvrzení

OVĚŘOVNA: Média uměle snižují počet Ukrajinců u nás? Údaje v nich jsou v souladu s čísly ministerstva | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Rusko na Ukrajinu vpadlo v noci na 24. února 2022 a způsobilo tak největší vysídlení na evropském kontinentu od konce druhé světové války. Jen ukrajinské státní dráhy Ukrzaliznycja v prvních týdnech po invazi přepravovaly ze země až 190 tisíc lidí denně. Necelých 6,2 milionu Ukrajinců bylo podle UNHCR k polovině října v evropských zemích, dalších 560 tisíc ve zbytku světa. 

Jako by zmizelo Česko. Počet obyvatel Ukrajiny se od ruské invaze snížil o deset milionů

Číst článek

„K 20. říjnu 2024 bylo v Česku celkem 382 945 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou,“ řekl pak iROZHLASu mluvčí českého ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. 

Někteří uživatelé sociálních sítí ale tvrdí, že počty uprchlíků z Ukrajiny u nás i jinde „veřejnoprávní média v Česku uměle snižují“ a že například v některých městech „výrazně převyšují původní obyvatele“. 

Když se ale uvádějí počty uprchlíků z Ukrajiny, jde vždy o oficiální čísla od ministerstva vnitra či jiných institucí. O údajích letos při různých příležitostech informovaly weby iROZHLAS.cz, ČT24 i České noviny, zpravodajský web agentury ČTK.

Pokud se počty ukrajinských uprachlíků u nás liší od uváděných údajů, jsou nižší, nikoliv vyšší, protože lidé z Česka odjíždějí a nemají povinnost to úřadům hlásit. Například na konci září opět oficiální místo, ministerstvo vnitra, informovalože k prodloužení dočasné ochrany se letos registrovalo 320 304 Ukrajinců.

Ukrajinci v Evropě

Mnoho Ukrajinců (3,67 milionu) jsou rovněž uprchlíky ve vlastní zemi. Nejvíce lidí muselo domovy opustit ve východních částech země, kudy vede frontová linie. Například v Dněpropetrovské a Charkovské oblasti ze svých domovů dohromady odešlo podle údajů OSN 922 tisíc lidí.

Česká vláda letos v červnu schválila takzvaný Lex Ukrajina 7, který dává Ukrajincům s dočasnou ochranou právo žádat o zvláštní dlouhodobý pobyt, „pokud u nás chtějí dlouhodobě žít, nečerpají dávky a jsou ekonomicky nezávislí“, okomentoval tehdy zákon ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

2:44

Vybavení pro Ukrajinu zůstává v Česku. Dobrovolníci pomáhají s následky povodní na Bruntálsku

Číst článek

Ukrajinským uprchlíkům mnohdy bývá připisována vina za ekonomické potíže Česka. Například to, že zvyšují státní dluh, server iROZHLAS.cz vyvracel v jedné z předchozích Ověřoven. Dlouhodobě se přitom ukazuje, že uprchlíci v Česku generují velké příjmy do státního rozpočtu, které převyšují výdaje například na humanitární dávky, které nyní činí přes 600 milionů měsíčně.

„Celkové příjmy získané díky pracujícím uprchlíkům s dočasnou ochranou z Ukrajiny (kterých je asi 120 000) jsou vyšší než jsou výdaje státu na pomoc těmto lidem. A to nejenom výdaje sociální, ale započítáváme tam třeba i výdaje ze zdravotního systému nebo ze školství,“ uvedl v září ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme