Ovocnáři: Pěstování meruněk je v Česku v ohrožení. Když je čtyřikrát za pět let spálí mráz, nemá to smysl

Program Copernicus uvádí, že letošní únor byl celosvětově nejteplejším měsícem v historii měření. „Z druhů, které běžně pěstujeme, kvete ten nejranější, což jsou meruňky. První květy se začaly otevírat již poslední únorový den, což je v našich podmínkách něco naprosto nevídaného – to prožívají ovocnáři ve Španělsku nebo na jihu Francie. U ostatních druhů probíhá rašení,“ popisuje předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík v rozhovoru pro Radiožurnál.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvetoucí ovocný strom

Pěstování meruněk je u nás v ohrožení. Největší klimatická změna jsou teplé zimy, varují ovocnáři (ilustrační foto) | Foto: Ekaterina Novitskaya | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Jak teplejší počasí obecně ovlivňuje pěstování ovoce v ČR? Jaké trendy pozorujete? Může se třeba stát, že meruňky už se tady v budoucnu prostě nebudou pěstovat, protože na to nebude vhodné klima?
Asi ta největší klimatická změna, kterou zažíváme, jsou právě teplé zimy, kdy nám stromy začínají o něco dříve rašit. Zimní spánek, ta klidová fáze, je ukončena dříve, protože se udělá teplo a stromy začínají svůj fenologický proces.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mrazy z minulých let, které přicházely koncem dubna až do poloviny května, nás mohou letos potkat taky. Z toho máme největší obavy, nastiňuje Martin Ludvík z Ovocnářské unie

A právě meruňkáři to často říkají, že když jim to třikrát čtyřikrát během pěti let poškodí mrazy, skutečně to ztrácí ekonomický smysl a je to velká škoda, protože o meruňky je zájem. Poptávka po nich je velká.

Je to skutečně zajímavý druh i pro pěstování. Ale tato věc to může ovlivnit tak, že skutečně budeme muset od pěstování meruněk třeba i ustoupit.

V jakém horizontu?
Těžko říct. Ovocné sady jsou otázkou generace. Pěstitelé to potom udělají tak, že přestanou obnovovat ovocné sady a s pěstováním toho druhu skončí nebo ho nahradí něčím jiným.

Jak mohou ovocnáři ochránit úrodu před mrazy? A dá se odhadnout, jakou úrodu letos pěstitelé čekají? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku.

Petr Král, vma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme