Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Po hubených letech začali Češi opět utrácet, druhé nejvyšší výdaje padly za potraviny

Podle Českého statistického úřadu průměrný Čech loni utratil zhruba 10,5 tisíc korun měsíčně. V částce jsou zahrnuté výdaje za potraviny, bydlení nebo vzdělání. Výdaje domácností stouply o necelá tři procenta, což je nejvyšší růst od roku 2007.

Praha (Aktualizováno: 16:05 17. 7. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Průměrná česká domácnost loni utratila 125 947 korun na osobu za rok. Spotřební vydání stoupla meziročně o 2,8 %, což byl nejvýraznější růst od roku 2007, po kterém přišla krize. Výdaje zahrnující mimo jiné útraty za potraviny, bydlení, dovolené, zdraví či vzdělání ukrojily z čistých příjmů 77 %.

Rozpočty domácností se pozvolna zlepšují, ještě před pěti lety spotřební výdaje představovaly 81 procent příjmů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Češi si polepšili. Průměrné mzdy meziročně vzrostly na 27 889 korun

Číst článek

Příjmy domácností loni také vzrostly, růst zrychlil na 3,6 procenta z předchozích 1,7 %. Čisté roční peněžní příjmy domácností v přepočtu na jednoho jejího člena loni činily 163 344 korun.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jsou loňské spotřební výdaje domácností rekordní. Po odečtení inflace vzrostly o 2,1 %, dodal. „Teprve loni se ‚zlomilo‘ období šesti poměrně hubených let, 2010 až 2015, v nichž ani jednou meziroční růst spotřebních vydání nepřekročil úroveň jednoho procenta. Naposledy se tak stalo v roce 2009, kdy vzestup činil 1,7 %. V letech 2011 a 2012 došlo dokonce v reálném vyjádření, tedy po zahrnutí inflace, k poklesu spotřebních vydání,“ upozornil.

Nejvýznamnějšími položkami v rodinném rozpočtu jsou dlouhodobě výdaje za bydlení a energie, které tvoří 20,8 % spotřebních vydání. Na druhém místě jsou potraviny a nealkoholické nápoje, které spolknou 19,8 % výdajů. Alkohol a tabák pak tvoří 2,9 % výdajů, do kterých se ale nepočítá útrata za tyto položky v restauracích. Útraty za obě skupiny loni stouply. Růst byl patrný i u vydání za oblečení a boty, vybavení bytu, poštu a telekomunikace, dovolenou, kulturu či stravování a ubytování. Naopak méně domácnosti utrácely za zdraví, na které připadá 2,6 % výdajů, a za vzdělávání s půlprocentním podílem.

Česká ekonomika meziročně vzrostla o 2,9 procenta. Jiné země na tom jsou lépe, tvrdí odborník

Číst článek

Za co a kolik v průměru Češi utrácejí, se liší podle typu a složení domácnosti. „U domácností důchodců bez ekonomicky aktivních členů tvořily výdaje spojené s bydlením a energiemi 27,9 procenta a výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje 24,1 procenta. U domácností s dětmi patřily tyto položky také mezi nejvýznamnější, ovšem jejich podíly byly nižší. Představovaly 17,4 % a 19 %, přičemž struktura výdajů byla více rozložena mezi ostatní typy vydání. Hlavně na dopravu, pohonné hmoty a dopravní prostředky s 12,3procentním podílem," uvedl ředitel sekce demografie a sociálních statistik ČSÚ Martin Zelený.

Rozdíly jsou patrné i v dalších položkách. Podle Pavla Širmera z oddělení sociálních šetření ČSÚ například domácnosti důchodců vynaložily za vydání spojené se zdravím 4600 korun na osobu ročně, zatímco osoba v průměrné domácnosti 3300 korun.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme