Počet obvinění z korupce v ČR v roce 2010 vzrostl
Policie odhalila a vyřešila v uplynulém roce víc případů finanční kriminality, než tomu bylo v minulých letech. Potvrzují to právě zveřejněné statistiky.
Potvrzuje to i ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Libor Vrba. Jak doplnil, stíhaná škoda vzrostla za poslední tři roky o polovinu na 5,3 miliardy korun. Naopak prověřovaná škoda se výrazně snížila na 46 miliard, kvůli zastavení kauzy České pivo.
Podle Vrby mají ale policisté od nového roku svázané ruce novelou, která policii odebrala možnost nahlížet do daňových přiznání. Teď se snaží vyjednat s vládou navrácení této pravomoci. Korupce a daňové podvody jsou přitom nejčastějšími případy kriminality, kterou útvar řeší.
Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek ve Světě o jedné
Vlastní cesta
Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek ve Světě o jedné zdůraznil, že se policie snaží vyhledávat případy vlastní cestou. „Nastavená cesta byla správná a výsledky z let 2008 – 2010 jsou poměrně transparentní,“
Mezi nejznámější kauzy patřil například případ údajné korupce starosty Brna - Žabovřesky, který podle policistů požadoval úplatek za hladký průběh stavebního řízení. Skončil ve vazbě společně s představitelem brněnské ODS Radovanem Novotným pro podezření z úplatkářství.
Podle Skřepka soud první instance oba obviněné odsoudil, rozsudek však není pravomocný a směřuje do odvolacího řízení.
„Z těch věcí, kde už byli obviněny konkrétní osoby, už někoho stíháme, jsme v loňském roce stíhali škodu vyšší než 5 miliard korun a z toho dvě třetiny byly škody způsobené daňovými úniky,“ informoval Skřepek.
Mluvčí také zdůraznil, že nyní pracují na nové koncepci v souvislosti se zajišťováním výnosů z trestné činnosti. „Má posílit výrazně počty odborníků na jednotlivých útvarech policie tak, aby výnosy byly zajišťovány v mnohem vyšších částkách a efektivněji.“