Podvody u letošních maturit zůstanou nejspíš bez trestu. Nelze je už prokázat
Podváděli u státních maturit a zřejmě jim to projde. Desítky škol, jejichž studenty či dokonce učitele maturitní centrum podezírá z podvádění při letošních zkouškách, totiž inspekce zkontroluje až příští rok. Studenti, kteří podvodem dostali lepší známku nebo u maturit uspěli, budou nejspíš bez trestu.
Někteří se na zkoušku poctivě připravovali, jiní se spoléhali na podvod. V některých případech maturantům dokonce pomáhal učitel. Případy řešila i Asociace ředitelů gymnázií.
„Někde možná je to i trochu záměr. Když vidíme, že ani zadavatel, který je proškolen a nominován školou, nefunguje úplně dobře, tak nemůžeme vyloučit, že takové případy jsou,“ říká místopředseda asociace Alfred Dytrt.
Na podvody podle něj doplácí čestní maturanti. „Protože oni jsou pak v tom systému v úplně jiné pozici. A myslím si, že všichni ostatní žáci, kteří konali zkoušku podle pravidel, jsou tím pádem znevýhodněni,“ doplňuje Dytrt.
Není lehké zpětně vystopovat, kdo a jak u maturit opisoval a kdo komu pomáhal. Inspektoři se proto rozhodli, že podezřelé školy budou pečlivě hlídat u maturit až v příštím roce. Podle náměstka ústřední školní inspektorky Libora Vacka je nekalá činnost zpětně nepostižitelná, protože není prokazatelná.
Za rok budou kontroly přísnější
„Vzhledem k tomu, že Česká školní inspekce nedisponuje nástroji, kterými by mohla zcela s jistotou zpětně prokázat nějaké nekalé praktiky, například podvádění nebo opisování, tak školy, které CERMAT označil za podezřelé z takových postupů, budeme v průběhu příštího školního roku velmi důkladně kontrolovat a zcela určitě budeme v těchto školách přítomni při příští maturitní zkoušce,“ objasňuje Vacek.
K tématu podvodů při státních maturitách mluvil na Radiožurnálu ředitel nymburského gymnázia a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn
Maturitní centrum přitom evidovalo desítky podezřelých škol.
„V některých případech je to pár žáků ve třídě, to znamená, že je to nějaká drobná kolektivní práce. V každém případě z toho musí vyjít přinejmenším poučení, že tam, kde se to jednoznačně ukazuje, by mělo dojít k tomu, že příští rok Česká školní inspekce bude kontrolovat přímo maturity,“ upozorňuje šéf centra Jiří Zíka.
Ředitel nymburského gymnázia a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn si myslí, že by se měly případy podvodů při zkouškách, které jsou pod řízením státu, řešit pokud možno hned.
„Všechny excesy podobného druhu by měly být okamžitě řešeny, protože zásadním způsobem nahlodávají důvěru veřejnosti v maturitní zkoušky,“ poznamenává Kuhn.
Stát by měl podle něj postupovat rychle, razantně a důsledně. Na to, že se ozvou svědci podvodů, však podle něj nelze příliš sázet.
„Tady ta kultura je trochu jiná, a přece jen žáci, kteří spolu chodí dlouho do třídy, znají se, tak asi jeden na druhého nic podobného nepoví. Zde bych to ani neočekával. Nevím, jestli bohužel, nebo bohudík, protože přece jen ta vrstevnická sounáležitost je docela důležitým prvkem nejen ve věku studijním, ale i v dalším období života těch mladých lidí. Ale spíš bych šel cestou podívat se na to, jak funguje škola jako celek,“ myslí si Kuhn.
Právě uvnitř školy by hledal hlavní problém.
„Protože přece jen systém dozoru, dohledu nad tím, co se ve třídě děje, tak ten je z CERMATu dán celkem jednoznačně,“ říká Kuhn. S lidmi, kteří zkoušku nedokážou ohlídat, nebo dokonce napomáhají při podvodu, by se podle něj měla škola rychle rozloučit.
I loni se také přišlo na několik podvodů. Dotyčné školy musely zkoušku opakovat. Detailní výsledky maturit dnes zveřejní ministerstvo školství.