Policie podezírá 10 lidí z machinací při zakázce pro firmu ProMoPro
Stát firmě ProMoPro zaplatil za překladatelské a konferenční služby v době našeho předsednictví Evropské unii o 388 milionů korun navíc. Potvrdila to protikorupční policie. V souvislosti s tím pak trestně stíhá deset lidí včetně bývalých státních úředníků.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej nevylučuje, že by mohla padnout i další obvinění. Vyšetřování je prý totiž teprve na začátku:
„Proti třem osobám je vedeno trestní stíhání pro trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku, kdy tyto osoby v minulosti pracovaly jako zaměstnanci státu.“
„Ostatních 7 obviněných, kteří jsou stíháni pro trestný čin podvodu a trestný čin legalizace výnosu z trestné činnosti, pracovali v různých obchodních společnostech, které byly na této obchodní zakázce zainteresovány,“ dodává Ibehej.
Diplomat Karlík zřejmě přijde o funkci
Obvinění bude někdejšího úředníka ministerstva Radomíra Karlíka stát diplomatickou funkci. Bývalý šéf logistiky českého předsednictví je teď zástupcem velvyslankyně v Sýrii. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ho ale podle serveru Aktuálně.cz chystá k 18.dubnu odvolat.
Podle zdrojů z Černínského paláce, které jsou detailně obeznámeny se záměrem ministra, nepovažuje Schwarzenberg za možné, aby Česko v zahraničí reprezentoval člověk, kterého trestně stíhá policie.
Mluvčí ministerstva Vít Kolář k tomu řekl, že pokud se u soudu obvinění neprokáže, bude moci opět pracovat v zahraničí na zastupitelském úřadě.
‚Vondra měl o megazakázce přehled‘
Mezi obviněnými je i bývalá náměstkyně Jana Hendrichová. Deníku Právo řekla, že její tehdejší šéf Alexandr Vondra měl o megazakázce přidělené ProMoPru bez veřejné soutěže detailní přehled. Neschvaloval sice faktury, ale na poradách se prý dozvídal částky, které se týkaly techniky a jejího financování.
Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku pro české předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009. Zakázku získala bez výběrového řízení. Stát firmě zaplatil 525 milionů korun, znalci v posudku vyčíslili škodu pro stát na více než 388 milionů korun.
Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.