Velký policejní zásah v Praze: obvinění čelí 11 lidí, mezi nimi náměstek Hlubuček i podnikatel Redl
Národní centrála proti organizovanému zločinu od středečního rána zasahuje na desítkách míst v Praze. Detektivové dorazili na pražský magistrát, do dopravního podniku i do Všeobecné zdravotní pojišťovny, která je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Policie stíhá v případu jedenáct lidí. Mezi obviněnými je podle informací Radiožurnálu jak náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), tak podnikatel Michal Redl.
Důvodem policejní akce Dozimetr má být hospodaření v dopravním podniku. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením spol. Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.,“ potvrdil státní zástupce Adam Borgula. Informaci přinesl server iDNES.cz.
Podle Deníku N kriminalisté vyšetřují mimo jiné okolnosti plánované opravy okolí pražského nádraží Holešovice.
Mezi obviněnými je podle informací Radiožurnálu jak Hlubuček, který je členem dozorčí rady pražského dopravního podniku, tak podnikatel Michal Redl. Jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami.
Mezi podezřelými je pak i lobbista Pavel Dovhomilja a člen představenstva dopravního podniku Matej Augustín, kterého do vedení podniku před třemi lety prosazoval právě Hlubuček.
Detektivové protimafiánské centrály zasahují na několika místech v Praze. Podle serveru Novinky.cz provádějí prohlídky na zhruba 40 místech v metropoli.
„Mohu potvrdit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Dopravní podnik hl. m. Prahy
Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, která provozuje metro, tramvaje, autobusy nebo lanovku. Zaměstnává zhruba 11 tisíc lidí. Město financuje fungování podniku prostřednictvím takzvaných kompenzací. Loni na ně hlavní město dalo asi 15,2 miliardy a v letošním roce je v rozpočtu vyčleněno více než 16,76 miliardy.
Mluvčí magistrátu Vít Hofman potvrdil serveru iDNES.cz, že detektivové na magistrátu zasahovali. „Poskytujeme policii maximální součinnost,“ řekl. Mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník pak kolem 10.00 uvedl, že kriminalisté v budově stále zasahují.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podotkl, že policejní prohlídka probíhá v kanceláři náměstka za STAN. Nikoho ale nejmenoval.
Podle serveru Seznam Zprávy jde konkrétně o kancelář náměstka primátora pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN).
Server iROZHLAS.cz se pokusil Hlubučkovi dovolat, měl ale vypnutý telefon. Seznam Zprávy uvedly, že domovní prohlídky probíhají také v pražských Lysolajích, kde Hlubuček bydlí a kde působí jako starosta. O domovních prohlídkách přímo u Hlubučka doma informovala také Česká televize.
Kdo je Petr Hlubuček?
Petr Hlubuček je starostou Lysolají od roku 2010. Nejprve kandidoval jako nezávislý, později za Starosty. Do hnutí STAN vstoupil v roce 2016, v současnosti je členem předsednictva a celostátního výboru hnutí a předsedou jeho pražské organizace.
Magistrát zrušil dvě středeční tiskové konference, na kterých měl být Hlubuček přítomen. „Na magistrát jsem šel s heslem: Chci řídit město s čistým štítem. To požaduji i od svých kolegů. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno,“ uvedl Hřib.
Později doplnil, že pokud se potvrdí, že je Hlubuček obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu, bude požadovat jeho okamžitou rezignaci. „Svolám k řešení této závažné kauzy také zástupce koalice, abychom zaujali společné stanovisko,“ dodal primátor.
Po jednání zástupců koalice Hřib uvedl, že pokud Hlubuček nerezignuje sám, odvolá ho zastupitelstvo. „Koalice je připravena navrhnout a schválit odvolání tohoto člena Rady hlavního města Prahy na zítřejším zastupitelstvu. Člena rady může odvolat zastupitelstvo, nebo musí rezignovat sám,“ řekl pro Českou televizi primátor.
„Podle mně dostupných informací se zásah netýká záležitostí zakázek magistrátu. Policií jsem v této záležitosti kontaktován nebyl,“ dodal Hřib.
Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) se ještě během středy sejde předsednictvo hnutí. „Hnutí má standardní nástroje, dnes se mimořádně sejde předsednictvo STAN online formou. Ale zatím je na jakékoliv hodnocení brzo, máme příliš málo informací, což je v případě policejního vyšetřování pochopitelné,“ řekl.
Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan doplnil, že mimořádné jednání bude večer. Hlubuček figuruje na třetím místě kandidátky STAN v podzimních volbách na pražský magistrát. „Jako ministr vnitra jsem dlouhodobě přesvědčen, že policie má konat. Konat v případech, které k tomu zavdávají příčinu,“ dále uvedl. Dodal také, že nemá žádné nadstandardní informace. S Hlubučkem dnes nemluvil a o zásahu se sám dozvěděl z médií.
Hlubučkovo odstoupení požaduje i volební lídr hnutí STAN v Praze Hlaváček. „Očekávám v následujících hodinách, že Petr Hlubuček přijme sám politickou odpovědnost a skončí ve funkci náměstka primátora a na kandidátce, kterou vedu. Pakliže k jeho odstoupení nedojde, nebudu nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby. O tomto budu nyní informovat vedení STAN,“ oznámil Hlaváček, který nyní v městském zastupitelstvu a v radě zasedá za TOP 09.
Spolu, ale jen někde. ODS, TOP 09 a lidovci nepůjdou do voleb dohromady ani v polovině krajských měst
Číst článek
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová doplnila pro server Seznam Zprávy, že detektivové zasahují také v pražském dopravním podniku.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze dozoruje případ vyšetřovaný Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Úkony trestního řízení probíhají na pražském magistrátu a v pražském dopravním podniku,“ uvedla.
Zásah v pražském dopravním podniku potvrdil také vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík: „Potvrzujeme, že Policie ČR dnes v DPP provedla standardní procesní postupy. DPP nejen v tomto případě, ale vždy poskytuje Policii ČR plnou součinnost. Kroky PČR nebudeme dále komentovat.“
Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí
Číst článek
Podle zdrojů Deníku N si Hlubuček s Redlem a Augustínem řekli developerovi, společnosti Nové Holešovice Development, o pět milionů korun. Jako prostředníka podle zjištění vyšetřovatelů využili někdejšího ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka.
Developer Serge Borenstein následně Deníku N potvrdil, že před dvěma lety odmítl žádost o úplatek pět milionů. Peníze po něm prostřednictvím exšéfa dopravního podniku Martina Dvořáka údajně požadoval náměstek primátora Petr Hlubuček a další lidé, které obvinila policie.
Ten developerovi údajně tlumočil jejich požadavek na zaplacení peněz za to, že se na nadcházejícím zasedání představenstva zdrží námitek proti uzavření smlouvy o vzniku společné akciové společnosti dopravního podniku a společnosti Nové Holešovice Development. Podle informací Deníku N to ale není jediný případ požadování úplatků, z kterého vyšetřovatelé skupinu viní.
Kontroloři prověřovali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Největší chyby našli u fondu prevence
Číst článek
Zásah se týká také Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Mohu potvrdit, že poskytujeme plnou součinnost Policii České republiky v rámci jejích šetření. Další informace podávat v tuto chvíli nemůžeme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Další podrobnosti sdělit nechtěl. „Podepsal jsem mlčenlivost, takže se mě prosím na víc neptejte. Obraťte se na Vrchní státní zastupitelství v Praze.“ Mluvčí VZP Viktorie Plívová pak dodala, že policie zasahovala v pražské centrále pojišťovny.
Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je předsedou dozorčí rady dopravního podniku, ke středeční policejní razii uvedl, že v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. „Udělal jsem tak maximum a nyní je zbytek na práci PČR,“ dodal. Scheinherr by měl podle Hřiba také svolat mimořádné jednání dozorčí rady.
Redl napojený na špičky STAN
Radiožurnál již před pěti lety informoval o těsném napojení zlínského podnikatele Michala Redla na špičky hnutí Starostů a nezávislých. V zákulisí s ním konzultovali stranickou politiku. A dokonce i tu personální. Redl měl přitom blízko ke zřejmě nejznámějšímu českému zločinci Radovanu Krejčířovi.
Starostům a nezávislým radí Krejčířův muž. Řeší s ním personální nominace
Číst článek
Redl v roce 2002 podle policie tuneloval spolu s Radovanem Krejčířem Českou spořitelnu. A měl se podílet i na půlmiliardovém daňovém úniku v kauze M5. Soudu ale Redl unikl.
Byl sice obviněn v obou zmíněných případech, jenže v průběhu vyšetřování mu lékaři vystavili potvrzení o vážné duševní chorobě. Redl podle nich nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení. A státní zástupce tak musel jeho stíhání přerušit.
Řada policistů Redlovu nesvéprávnost od počátku zpochybňovala a nelíbilo se jim, že sice nesmí být stíhán, ale zůstal mu pas i řidičský průkaz. Posudek považovali za účelovou výmluvu z trestního stíhání.
Kontakty se zlínským podnikatelem tehdy přiznal Stanislav Polčák, Petr Gazdík a také zlínský primátor Miroslav Adámek.