Poslanci chtějí omezit přílepky k zákonům i vliv lobbyistů
Poslanci uvažují o rychlejším a průhlednějším způsobu podávání pozměňovacích návrhů k zákonům. Chtějí si tak sami omezit možnost vytváření takzvaných přílepků a lépe ohlídat chaotické úpravy ve schvalovaných zákonech.
„Znamenalo by to, že všechny pozměňovací návrhy, které budou předneseny, by musel garanční výbor zpracovat, dát k nim stanoviska a předložit je sněmovně. Odhlasoval by jen ta svá doporučení k pozměňovacím návrhům, za kterými by stál,“ vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Návrhy, za kterými by výbor nestál, by mohli předkladatelé znovu předložit sněmovně, aby se o nich bylo i přesto hlasovalo ve třetím čtení. „Tříbení a promýšlení návrhu a vyladění nepřesností by měl na starosti garanční výbor,“ popisuje Němcová.
Návrh na omezení legislativních přílepků a vlivu lobbyistů popsala v Rádiu Česko předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová
Výbor bude moci mít výhrady k některým pozměňovacím návrhům a jiné může naopak přijmout. Ty, které přijme, zahrne do svého doporučení, o nepřijatých návrzích budou moci předkladatelé i tak nechat hlasovat poslance.
„Pravomoc poslancům odebrána nebude, ale bude zjevnější, za čím odborný a kompetentní výbor stojí. Sněmovna tak bude mít transparentnější a jednodušší rozhodování, což byl hlavní cíl,“ uvedla předsedkyně sněmovny.
Druhým cílem má být potlačení vlivu lobbyistů. „Je to významná překážka, když se návrhy budou několikrát ‚protáčet‘ sněmovnou i samotným garančním výborem, znovu tam bude muset být řečeno, kdo a proč to předkládá. Dostat se nějakou postranní cestou k výhodě pro sebe pomocí narychlo spíchnutého zákona už bude složitější,“ doufá Němcová.
Změna má omezit i rozšířenou praxi takzvaných přílepků. Lhůta mezi druhým a třetím čtením podle ní umožňovala vytvářet nekoordinované a nezachytitelné změny, u nichž často nebyl propočítán jejich skutečný dopad.
Nová úprava by podle Miroslavy Němcové měla být hotova zhruba do měsíce.