Poslanci chtějí omezit přílepky k zákonům i vliv lobbyistů

Poslanci uvažují o rychlejším a průhlednějším způsobu podávání pozměňovacích návrhů k zákonům. Chtějí si tak sami omezit možnost vytváření takzvaných přílepků a lépe ohlídat chaotické úpravy ve schvalovaných zákonech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.9.2011, klub ČSSD (ilustrační fotografie)

Poslanecká sněmovna 20.9.2011, klub ČSSD (ilustrační fotografie) | Foto: Filip Jandourek

„Znamenalo by to, že všechny pozměňovací návrhy, které budou předneseny, by musel garanční výbor zpracovat, dát k nim stanoviska a předložit je sněmovně. Odhlasoval by jen ta svá doporučení k pozměňovacím návrhům, za kterými by stál,“ vysvětlila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Návrhy, za kterými by výbor nestál, by mohli předkladatelé znovu předložit sněmovně, aby se o nich bylo i přesto hlasovalo ve třetím čtení. „Tříbení a promýšlení návrhu a vyladění nepřesností by měl na starosti garanční výbor,“ popisuje Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh na omezení legislativních přílepků a vlivu lobbyistů popsala v Rádiu Česko předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová

Výbor bude moci mít výhrady k některým pozměňovacím návrhům a jiné může naopak přijmout. Ty, které přijme, zahrne do svého doporučení, o nepřijatých návrzích budou moci předkladatelé i tak nechat hlasovat poslance.

„Pravomoc poslancům odebrána nebude, ale bude zjevnější, za čím odborný a kompetentní výbor stojí. Sněmovna tak bude mít transparentnější a jednodušší rozhodování, což byl hlavní cíl,“ uvedla předsedkyně sněmovny.

Druhým cílem má být potlačení vlivu lobbyistů. „Je to významná překážka, když se návrhy budou několikrát ‚protáčet‘ sněmovnou i samotným garančním výborem, znovu tam bude muset být řečeno, kdo a proč to předkládá. Dostat se nějakou postranní cestou k výhodě pro sebe pomocí narychlo spíchnutého zákona už bude složitější,“ doufá Němcová.

Změna má omezit i rozšířenou praxi takzvaných přílepků. Lhůta mezi druhým a třetím čtením podle ní umožňovala vytvářet nekoordinované a nezachytitelné změny, u nichž často nebyl propočítán jejich skutečný dopad.

Nová úprava by podle Miroslavy Němcové měla být hotova zhruba do měsíce.

Milada Richterová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme