Před 259 lety postavil český vynálezce první bleskosvod na světě

Přesně před 259 lety postavil český vynálezce Prokop Diviš první uzemněný bleskosvod na světě. Stalo se tak na zahradě v Příměticích u Znojma, kde působil jako farář a zároveň vědecky experimentoval. Bleskosvod postavil Diviš pouhý rok poté, co v Petrohradě zemřel při podobných pokusech profesor Richmann a jeho smrt experimenty s elektřinou načas zastavila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk

Blesk | Foto: Ladislav Bába

Diviš nazval svůj vynález „meteorologickým strojem“ a ve skutečnosti s dnešním hromosvodem příliš společného neměl. Jeho hlavní funkcí totiž bylo trvale vyrovnávat napětí mezi nebem a zemí a samotný výboj odvracet.

V době vzniku hromosvodu mu ale lidé moc nevěřili. Na zahradu, kde Diviš první uzemněný bleskosvod postavil, vtrhli a celou konstrukci zničili. Byla právě doba sucha a lidé si mysleli, že bleskosvod rozhání mraky a způsobuje suché počasí.

Další bleskosvod pak Diviš postavil na věži přímětického kostela. Kopie bleskosvodu dnes stojí vedle vynálezcova rodného domku a druhá je na budově Divišova divadla v Žamberku.

Dnešnímu hromosvodu se podobá spíše vynález amerického vědce a známého státníka Benjamina Franklina, který sestrojil bleskosvod tak, že sváděl blesky na neškodné místo, vzniku výbojů tedy nezabraňoval. Svůj bleskosvod ale Franklin postavil až šest let po Prokopu Divišovi.

Hromosvod potřebuje pravidelnou kontrolu

Současné hromosvody pracují na stejném principu jako tehdy. Protože mohou zabránit velkým škodám na majetku i životech, jsou dnes povinné na všech veřejných budovách – úřadech, školách, nemocnicích, ale i činžovních domech.

Musejí ovšem procházet pravidelnou kontrolou. „Ta by měla být prováděna licencovaným revizním technikem. U běžných domů každých pět let, u rizikových budov by to mělo být každé dva roky,“ upozorňuje Nicole Zaoralová z hasičského záchranného sboru.

Právě na zanedbanou kontrolu doplatili loni majitelé 13 domů, kterým se jinak mohl požár vyhnout. Dohromady vyjížděli hasiči k požárům způsobeným bleskem 43krát, hromosvod nemělo 30 z nich. Ani hromosvod ale není stoprocentní zárukou toho, že blesk majetku neublíží.

Rodný domek Prokopa Diviše na břehu Divoké Orlice s replikou prvního uzemněného bleskosvodu na světě

Květa Moravcová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme