Premiér Paroubek představil program své vlády
Vláda už má hotové své programové prohlášení - oficiálně ho představil premiér Jiří Paroubek. Právě s tímto dokumentem bude v pátek žádat poslance o důvěru. Vláda se v programu zavázala k dokončení priorit předchozího kabinetu. Navíc se chce zaměřit na finanční stabilizaci zdravotnictví, podporu exportu a malých a středních podnikatelů. Za strategický cíl si vytyčila schválení evropské ústavní smlouvy a urychlení hospodářského růstu. Při prosazování programového prohlášení chce předseda vlády mnohem víc zasahovat do činnosti jednotlivých ministerstev.
Absolutní prioritou nové vlády je přijetí evropské ústavní smlouvy v referendu, které hodlá vláda spojit s volbami do Poslanecké sněmovny. "Předpokládám, že by to mohlo proběhnout v termínu řádných parlamentních voleb," uvedl Paroubek.
Pokud by neprošel zákon o obecném referendu, lze podle předsedy vlády vzít jako východisko návrh ODS na jednorázový plebiscit jen k euroústavě. "To si umím představit, ale neumím si představit, že bychom voliče hnali dvakrát za sebou k urnám," dodal premiér.
Programové prohlášení navazuje na priority předchozích kabinetů Stanislava Grosse i Vladimíra Špidly. Staronoví ministři chtějí hlavně dokončit úkoly z minulosti, oproti dřívějšku mohou ale podle Paroubka více využívat prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie v řádech stamilionů korun.
Na otázku Radiožurnálu, v čem se program jeho vlády liší, odpověděl premiér, že se chce zaměřit především na pomoc malému a střednímu podnikání, podpoře exportu nebo na oblast zdravotnictví. V něm Paroubek očekává přijetí stabilizačních opatření, koncepce i personální změny kolem Milady Emmerové.
Sám se předseda vlády hodlá prací ústředních úřadů více zabývat. "Budu mnohem důrazněji nežli moji předchůdci ingerovat do činnosti jednotlivých ministerstev. Až bude například ministerstvo zdravotnictví projednávat stabilizační opatření, chci být u toho přítomen," prohlásil Paroubek. Osobně chce také sledovat, jakým způsobem bude u nás řešena problematika elektronického mýtného. Při řízení vlády podle svých slov využije své manažerské schopnosti i ekonomické vzdělání.
Oproti prohlášení Grossovy vlády z loňského léta přibyl do priorit kabinetu vyjmenovaných v úvodu dokumentu také slib daňové reformy snižující zátěž lidem s nižšími a středními příjmy. Paroubkova vláda chce bojovat také proti kriminalitě, zvýšit investice do výzkumu a vzdělání, zlepšit bytovou situaci, podporovat rodiny s dětmi nebo usilovat o snížení nezaměstnanosti. Slibuje rovněž, že sníží výdaje ze státní kasy, a to nikoli plošně, ale výběrovými škrty.
Opozice považuje materiál jen za souhrn nicneříkajících frází a vládu v pátek nepodpoří. Paroubek přesto nepochybuje o tom, že při klíčovém hlasování jeho vláda uspěje. "Nikdy jsem neskrýval optimismus a sebevědomí," prohlásil. "Očekávám, že jednota v akci se projeví a všech 70 sociálnědemokratických poslanců bude hlasovat jako jeden muž," řekl premiér.
Hned po hlasování o důvěře vyzve premiér předsedy všech parlamentních stran k jednání o důchodové reformě. To je podle něj práce, na které by se měly podle něj podílet i opoziční politické strany. "Důchodová reforma nemůže být odvozena od přání jedné politické strany, po každých volbách by hrozily otřesy," poznamenal.