Prezidentské volby může ovlivnit ústavní stížnost neúspěšných kandidátů

Mají to být historicky první přímé volby prezidenta. Už teď ale hrozí, že se do historie zapíšou jako volby, kvůli kterým zůstalo místo na Hradě prázdné. Jeden z kandidátů, senátor Tomio Okamura se v případě, že ho kvůli chybným podpisům na petici ministerstvo vnitra do boje o prezidentský úřad nepustí, obrátí na Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta na Pražském hradě

Prezidentská standarta na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

Nejvíce ohroženými jsou Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková, tedy kandidáti, kteří se mohou spoléhat jen na podpisy sympatizantů a nasbírali jich nejméně.

Tomio Okamura má v případě svého vyloučení dva pracovní dny na to, aby se obrátil na Nejvyšší správní soud a když s jeho rozhodnutím nebude spokojen, může si stěžovat i u ústavního soudu.

Jeho předseda Pavel Rychetský připustil, že taková stížnost by volby s velkou pravděpodobností odsunula.

„Pokud by skutečně nebylo definitivně rozhodnuto o tom, kdo je a kdo není kandidátem na prezidenta, tak by se nemohly volby konat,“ upozornil Rychetský.

Ústavní soud by mohl termín voleb zrušit anebo už zvolené hlavě státu zakázat se ujmout úřadu, říká ústavní právník Jan Kysela:

„V případě, že by v té době měla probíhat nějaká řízení o ústavních stížnostech před Ústavním soudem, jejichž předmětem je to, jestli volby byly košer, nebo nebyly košer, tak potom dává předseda Ústavního soudu opakovaně najevo, že by Ústavní soud přemýšlel o nějakém předběžném opatření, kterým vlastně zabrání, aby prezident republiky složil slib.“

Pavel Rychetský již dříve naznačil další scénář, jaký by mohl nastat:

Počty podpisů pro kandidaturu
Miloš Zeman: 105 tisíc
Jan Fischer: 101 tisíc
Vladimír Franz: 88 tisíc
Zuzana Roithová (KDU-ČSL): 81 tisíc
Táňa Fischerová: 73 tisíc
Tomio Okamura: 61 tisíc
Vladimír Dlouhý: 60 tisíc
Jana Bobošíková: 55 tisíc
Jiří Dienstbier (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS) kandidují s podporou svých poslanců nebo senátorů

„Třeba budou dva, tři kandidáti, kteří budou mít nominaci na základě petiční listiny s 50 tisíci podpisů. Jeden bude odmítnut. Podá si určitě stížnost, o tom není pochyb. A ti dva budou přijati a on podá stížnost i proti jejich přijetí s tím, že oni mají ještě horší chyby.“

Situaci může v příštím roce zkomplikovat i fakt, že v příštím roce vyprší mandát 8 ústavním soudcům a tato instituce přestane být plenárně usnášeníschopná.

Už před časem řekla Jana Bobošíková Radiožurnálu, že kontrolorům podpisů nevěří a možná se obrátí i na soud: „Tam není žádná občanská kontrola, žádná veřejná kontrola. Tam prostě úředníci ministerstva vnitra sedí nad nějakým registrem. My se budeme radit o tom, zda vůbec budeme dělat nějakou stížnost, jak by ta stížnost měla vypadat a kdy bychom ji podali.“

Milan Kopp, Martin Drtina, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme