Při volbách musíme za plentu a lístek nesmí v urně vypadnout z obálky
Do předčasných voleb do poslanecké sněmovny zbývají čtyři dny, a je tedy dobré si připomenout vše podstatné, co se voleb týká – třeba to, jak se chovat ve volební místnosti nebo co všechno nesmíme udělat, pokud chceme, aby nás hlas platil.
K volbám s sebou stačí vzít občanský průkaz. Ale i kdybychom ho na poslední chvíli třeba ztratili, dá se tento problém vyřešit, ujišťuje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.
„Je možné nechat si vystavit takzvaný rychlo-občanský průkaz, který vydávají – a pracují i v sobotu – obecní úřady. Tento průkaz platí pouze jeden měsíc a vydává se pro výkon volebního práva.“
Volič má při volbách celou řadu povinností – jednou z nich je to, že musí volit za plentou.
„Jinak vás okrsková volební komise nenechá odvolit. Je to místo, kde můžete upravovat hlasovací lístky, to znamená zakroužkovat kandidáty nebo vybrat tu jednu stranu, kterou chcete volit, pak to vložíte do obálky.“
Zásady chování ve volební místnosti i situaci s voličským průkazem vysvětluje Lenka Jansová
Kdy by byl náš hlas neplatný? Třeba když budou v jedné obálce lístky dvou stran. Zalepovat obálku nemusíme, ale pozor.
„Lístky do obálky, kterou potom vložíme do urny, je potřeba do obálky vložit tak, aby v urně lístek nevypadnul. Pokud by lístek opustil obálku, okrsková volební komise by ho považovala za neplatný.“
Pokud jsme si vyzvedli voličský průkaz, nesmíme se splést jako tento pán:
„Myslel jsem si, že když si vyzvednu voličský průkaz v obvodě, kde mám trvalé bydliště, dostanu kandidátky, kde to trvalé bydliště mám. Ale bylo mi sděleno, že ne, že voličský průkaz je jen k tomu, že můžu volit, ale to musím tam, kde budu, a musím volit ty kandidáty nebo strany, které jsou v tom místě, kde budu volit.“
Pokud máme tedy třeba trvalé bydliště v Praze a na voličský průkaz volíme v Českých Budějovicích, vybíráme z kandidátek Jihočeského kraje, jinak bude náš hlas neplatný.