Pro některé je pátek 13. nešťastný, jiní ho volí jako datum svatby
Pátek 13. si získal špatnou pověst. Přestože ho řada Čechů považuje za den jako každý jiný, najdou se i tací, kteří raději zůstávají doma, aby je neprovázela smůla. Statistiky pro obávaný pátek 13. ovšem nevycházejí až tak nelichotivě.
„Pantáta mé dcery v pátek 13. jako soukromý zubař nikdy nechodí do práce. Celých 20 let,“ omlouvá zavřenou zubní ordinaci svého tchána sympatická starší dáma.
Jiní se ovšem nebojí zvolit pověrami opředený pátek ani k významnému životnímu kroku. Poslední pátek 13. se podle Stanislavy Riegerové z Českého statistického úřadu vzalo v Libereckém kraji celkem 18 párů.
„Když jsme se na ně podívali trošičku podrobněji, tak většina z ženichů i nevěst měla středoškolské vzdělání, potom následovali vysokoškoláci,“ upřesňuje. A dodává, že loni se tam v pátek 13. května narodilo 16 dětí, z toho 12 děvčat.
Kastelán Grabštejna je přesvědčen, že patronka hradu svatá Barbora při něm v pátek 13. stála během cesty do Itálie: „Musím říct, že jsem měl autohavárii a že jsem ocenil ochránkyni před náhlou smrtí.“
Statistika dopravních nehod na pátek 13. ovšem podle Riegerové nevybočuje z normálu. Loni došlo v Libereckém kraji ke 13 nehodám, při nichž nepřišel nikdo o život.
Raní křesťané tvrdili, že v pátek 13. byl ukřižován Ježíš Kristus. Při poslední večeři sedělo u stolu 13 lidí. Třináctý z nich, Jidáš, pak Ježíše zradil. V současnosti ovšem lidé nejčastěji tvrdí, že pátek 13. nijak neřeší.