Propuštění asistentů, vrácení počítače nebo bytu. I to čeká poslance po rozpuštění sněmovny

Poslance dnes pravděpodobně čeká jejich poslední hlasování. Rozhodnou v něm o návrhu na rozpuštění sněmovny a tím i o předčasných volbách. Pravděpodobnost, že by návrh neprošel je podle stávajících čísel jen velmi malá. TOP09, ČSSD, komunisté a Věci veřejné dají dohromady 133 hlasů. To na schválení návrhu na rozpuštění sněmovny stačí. Poslanci si tak už můžou nejspíš balit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné lavice čekaly 22. června 2010 na nově zvolené poslance.

Prázdné lavice čekaly 22. června 2010 na nově zvolené poslance. | Foto: Tomáš Adamec

Aby poslanci odchod bez problémů zvládli, usnadní jim balení manuál, který pro ně připravila kancelář poslanecké sněmovny. Co se v něm píše, prozradil šéf poslanců TOP09 Petr Gazdík.

„Manuál jim poradí, co všechno musí kam vrátit, do jaké doby, kdy opustit poslanecký byt, kdy propustit asistenty, kdy vrátit jednotlivou techniku, kdy musí vrátit kartičky pro vstup do sněmovny. Poradí také jak postupovat v případě, kdy jim není něco jasné, nebo něco ztratili či zapomněli,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co čeká poslance v nejbližších dnech, pokud se sněmovna rozpustí, zjišťovala redaktorka Věra Masopustová.

Historicky poprvé bude Poslanecká sněmovna také řešit poslanecké odchodné. Poslanci totiž přijdou o devět platů, což v průměru dělá něco kolem půl milionu korun na každého. Stát jim tedy ztrátu příjmu nahradí.

Odchodné je jeden měsíční plat, ke kterému se připočte násobek mzdy a počtu celých ukončených let ve funkci. Sněmovna podle jejího kancléře zatím neví, jestli bude na poslanecké odchodné mít.

„Musíme spočítat, kolik peněz ušetříme tím, že poslanci skončí svůj mandát dřív a potom spočítat, kolik budeme potřebovat prostředků na odchodné. Buď nám ty prostředky vystačí, pokud nevystačí, budeme muset jednat s ministerstvem financí,“ vysvětlil postup.

Pokud poslanci návrh na rozpuštění sněmovny schválí, poslední slovo bude mít prezident Miloš Zeman, který ji definitivně rozpustí. Už se dal slyšet, že tento krok odkládat nebude.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme