Za poleno hozené na policisty při protestu na Staroměstském náměstí uložil soud podmínku

Podmínečný trest dostal v úterý u pražského Obvodního soudu muž, který loni v říjnu po demonstraci proti vládním opatřením zaútočil na policisty. Ti tehdy na Staroměstském náměstí v Praze museli použít proti demonstrantům vodní dělo i slzný plyn. Po jednom z členů pořádkové jednotky měl v úterý odsouzený muž z Teplicka hodit poleno.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest 18. října na Staromětsksém náměstí

Protesty proti vládním koronavirovým nařízení na Staroměstském náměstí 18. října se změnily v potyčku s policií | Foto: Tomáš Krist/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Po vesměs pokojné, i když hlasité demonstraci proti vládním opatřením se zdálo, že kromě nedodržování rozestupů a nošení roušek žádné zásadní věci policisté nebudou muset řešit, vzápětí ale začaly potyčky mezi desítkami lidí a policisty. 

Šarvátky se strhly dřív, než se kdokoliv stačil na náměstí rozkoukat. Po rozpuštění demonstrace, kdy byla situace na náměstí opravdu vyhrocená, měl vzít obžalovaný z hromady u jednoho ze stánků asi třiceticentimetrové poleno a mrštit jím po členech zásahové jednotky. Jednoho z nich dřevo podle obžaloby zasáhlo do hlavy a zraněním zabránila jen přilba, kterou měl policista nasazenou.

Muž z Teplicka, který vloni v říjnu po demonstraci na Staroměstském náměstí měl hodit dřevěné poleno na zasahující policisty, odešel od soudu s dvouletou podmínkou za násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Rozsudek zatím není pravomocný. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas

14:18 – 16. 03. 2021

2 7

Verzi státní zástupkyně podpořili i svědci – policisté, kteří na místě situaci monitorovali, obžalovaného muže natočili na kamerový záznam a posléze jednoznačně identifikovali, například i podle oblečení, které měl obžalovaný muž na sobě i v úterý v soudní síni. Verzi státní zástupkyně potvrdila i předsedkyně soudního senátu Šárka Šantorová.

Obžalovaný muž už při výpovědi sám přiznal, že demonstrace i následných potyček se zúčastnil, dokonce i přiznal, že směrem k policistům hodil nějaký předmět, tvrdí ale, že to byla malá plastová lahev a že se nesnažil nikoho trefit. Jeho obhájce pak zpochybnil kamerový záznam, na kterém podle něj není jasně vidět okamžik hodu a existují tedy pochyby o tom, jak se celý incident seběhl.

Demonstrace proti vládním opatřením se změnila v potyčky s těžkooděnci. Policie zadržela přes 100 lidí

Číst článek

Podle soudu ale byly důkazy dostačující, obhajobu vyvrátily výpovědi policistů. Neuznal ani argument, že muž necílil přímo na policistu – pořádková jednotka byla totiž viditelně označená. Policisté navíc vypověděli, že hod polena byl ve chvíli a na místě, kdy byla situace pro policii přehledná a byl to v ten okamžik jediný předmět letící směrem k nim.

Státní zástupkyně původně požadovala také finanční trest, předsedkyně senátu Šárka Šantorová ovšem přihlédla k tomu, že na příjmu obžalovaného závisí tři malé děti a žena na mateřské dovolené. Naopak nepřihlédla k trestní minulosti muže, který už byl v minulosti dvakrát odsouzený za ublížení na zdraví a výtržnictví. Od toho už ale uplynulo patnáct let, a ani podle státní zástupkyně s tím není možné v úterý projednávaný případ spojovat.

Kromě dvouleté podmínky zároveň ale muži uložil soud zákaz pobytu na území hlavního města na další dva roky. Státní zástupkyně si nechala lhůtu pro možné odvolání, rozsudek tak zatím není pravomocný. 

Adam Bejšovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme