Sníst jogurt bez rukou, i tak jde učit vyhledání pomoci, říká učitel etiky a farář-youtuber Müller

Karel Müller je evangelický farář z youtuberské dvojice Pastoral Brothers. Působí také jako psychoterapeut a učitel. V etické výchově na pražské církevní Bratrské škole učí podle metodiky organizace SOFA (Society for all), která přichystala podklady pro takzvané socio-emoční učení. Děti by si například při psychických problémech měly umět říct o pomoc.

Dobrý den Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je pondělní dopoledne. Školní kaplan a učitel etiky Karel Müller přechází po rušné chodbě ze svého kabinetu do třídy sedmáků. Zdraví se s nimi, píše docházku a přibližuje téma a úkol, který se týká vyhledání pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizace SOFA přichystala podklady pro socioemoční učení

„Udělejte si trojice a rozdělte si role. Jeden z vás nebude vidět, druhý nebude moct mluvit a třetí nesmí používat ruce. Je to jasné?“ říká k plné třídě učitel, který přišel v šedivé mikině s kapucí s obrázkem ovce a nápisem Bratrská škola.

Žáci netuší, co přijde. „Dneska nás čeká zážitek. Možná zažijete chvílemi i bezmoc. Abychom si mohli totiž říct o pomoc, tak potřebujeme cítit trochu bezmoci,“ vysvětluje farář-youtuber a vyndává z plátěné tašky rohlíky a jogurty. Aby se všichni z trojice najedli, musí spolupracovat.

Jogurt snězte bez rukou

„V té trojici sníte jeden jogurt a jeden rohlík. To bude váš úkol. Pojďte na to,“ povzbuzuje rozesmátou třídu Karel Müller. Těm, kteří mají být na chvíli nevidomí, podává zimní čepice na zakrytí očí. Sleduje a komentuje, jak některé skupinky úzce spolupracují, další zapomínají na jednoho z trojice.

8 tematických oblastí metodiky SOFA

  • Zvládání stresu
  • Řešení problémů
  • Gender a identita
  • Zvládání náročných situací
  • Emoční gramotnost
  • Vyhledání pomoci
  • Silné stránky osobnosti
  • Pozitivní vztahy

„Vidím, že jste někteří od sebe i půl metru daleko, ale vaším úkolem je nakrmit se navzájem, jasný?“ upřesňuje. Za chvíli třídu pochválí, „Někteří fakt dobře! Vypadáte, že fungujete. Takže super. Ta pomoc by měla být respektující a vzájemná.“

Po zážitku přichází povídání. Děti mají říct, jak se cítily, jak jim v jejich konkrétní situaci bylo. „Komu se zdálo, že byl ve trojici takový odstrčený, lehce stranou?“ ptá se sedmáků učitel a přidává informace, že je prosba o pomoc naprosto normální.

„Všichni někdy v životě zažíváme nějakou bezmoc, nějaké zoufalství a krizové situace. A je naprosto v pořádku si říct o pomoc. Je naprosto v pohodě v životě něco nezvládat. Jo?“ Žáci ve třídě pak diskutují a vyměňují si zkušenosti, kdy někomu v poslední době pomohli.

Nebojte se říct o pomoc

Učitel etické výchovy Karel Müller dál žákům v průběhu hodiny vysvětluje, že žádost o pomoc není nějaké selhání nebo nesamostatnost.

25:53

Pastoral Brothers: Význam Velikonoc je o naději v beznaději. I když přijde to nejhorší, život pokračuje

Číst článek

„My dospěláci vás vedeme odmala k tomu, abyste byli samostatní, abyste všechno zvládali sami a nás nepotřebovali. Ale pak se nám to trošku vrací v tom, že potom máte nějaké trable a myslíte si, že to musíte zvládnout sami,“ říká Müller a podává dětem pracovní listy od organizace SOFA, kam mají sepsat, komu jsou v životě za pomoc vděční.

K metodice od neziskové organizace SOFA se dostal učitel pražské Bratrské školy Karel Müller loni na jaře. Hledal, podle jakých materiálů by své sedmáky, osmáky a deváťáky mohl v rámci etiky učit.

„Materiálů moc není, ale narazil jsem na organizaci SOFA a byl jsem nadšený. Krásně mi to zapadlo do mojí další profese. Jsem krizový intervent-terapeut a často se setkávám s mladistvými, kteří řeší, že se v sobě neorientují a mají trable,“ přibližuje Karel Müller.

Zároveň doplňuje, že si metodiku ještě někdy vylepšuje o zážitky. Například zážitkový úkol s jogurtem si začlenil do hodiny sám kvůli větší zábavě.

4R socio-emočního učení SOFA

  • Respekt
  • Rozmanitost
  • Rovnost
  • Resilience (odolnost)

Metodiku socio-emočního učení se nezisková organizace SOFA snaží mezi základní a střední školy rozšiřovat od ledna 2024. Témata jako sociální gramotnost nebo zvládání stresu se dá začlenit do řady předmětů.

Například do hodin etické a občanské výchovy nebo také do češtiny a třídnických hodin. Metodika pro mateřské školy je dostupná od letošního března.

Kolik přesně škol metodu 4R podle neziskové organizace SOFA využívá, není přesně jasné. Stáhlo si ji ale asi 15 tisíc uživatelů. SOFA nabízí k metodikám také doprovodné školení pro učitele.

Dobrý den Radiožurnálu

Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.

Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.

Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.

Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.

Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.

 

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme