Prvomájové mítinky v Praze se obešly bez násilí
Bez násilností a s mnohem menší účastí demonstrantů, než policisté počítali, skončila prvomájová shromáždění v Praze. Největší obavy měli policisté z případného střetu průvodu stoupenců krajní pravice a levice. Oddechli si krátce po poledni. To už bylo jasné, že pochod sympatizantů dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli nízké účasti nebude.
Prahou tak prošlo pouze asi dvě stovky anarchistů, od náměstí republiky na Střelecký ostrov. U Rudolfina se strhla jediná drobná šarvátka. Několik mladíků se šátkem přes obličej napadlo ochranku televizního štábu. Omylem ji považovalo za provokatéry z krajní pravice. Situaci ale uklidnil antikonfliktní tým.
Účastníci pochodu na závěr drželi minutu ticha za anarchisty popravené v květnu 1886 po vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu. Právě s odkazem na tuto stávku se Svátek práce na 1. máje slaví.
Podobně slabá byla účast na shromáždění strany Tomáše Vandase. Jeho projev si přišla poslechnout asi stovka lidí, mezi nimi muž známý tím, že pohladil prezidenta Obamu, Rom Jiří Suchý. Někteří z příznivců krajní pravice se s ním i na památku vyfotografovali.
Vídeň zažila stotisícovou manifestaci
Oslavám Svátku práce v Rakousku dominovala ve Vídni tradiční manifestace příznivců sociální demokracie. Alegorické vozy, transparenty, hesla a rudé karafiáty dotvářely obraz klasických prvomájových oslav, které patří k nejmohutnějším z evropských metropolí.
Podle pořadatelů se u budovy starobylé radnice sešlo na sto tisíc lidí. Demonstrace proběhla ve znamení současné hospodářské krize a boji proti jejím následkům. „Ti, kteří ji zapříčinili, by měli také odstranit trosky hospodářské krize,“ zdůraznil hlavní řečník, spolkový kancléř Faymann.
Starosta Vídně Häupl také sociální demokrat žádal, aby při ozdravování státního rozpočtu nebylo šetřeno na chudých a nemocných. Letošní mohutná manifestace proběhla pod heslem: Společně jsme silní.
Němci demonstrovali proti neonacismu
Desetitisíce lidí po celém Německu vyšly do ulic, aby demonstrovali proti neonacismu. 1.máj využili k pochodům také příznivci většiny radikálních hnutí. Berlín tak zažil výjimečné policejní manévry.
Pochod neonacistů je o poznání menší než se čekalo, namísto plánovaných 3000 jich bylo kolem 300. Mnozí z nich byli zadrženi. Přesto Berlín zažívá od rána náročné policejní manévry. Část dopravy nejezdí a v akci je 7000 tisíc policistů, kteří byli svezeni do Berlína z širokého okolí.
Stop neonacismu, křičí účastníci demonstrace a sami demolují nejbližší auto. I tak je situace zatím klidnější než loni, ulice jsou ale stále zablokované a protestní shromáždění ještě nekončí.