Ministerstvo chce zpřísnit pravidla očkování dětí, rodiče s ním často otálejí

Ministerstvo zdravotnictví chce od příštího roku nově zavést horní hranici pro očkování dětí proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Navrhuje to ve změně vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem. První očkování podle ní musí dítě dostat do roku a půl věku, druhé pak mezi pátým a šestým rokem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování dětí (ilustrační foto)

Očkování dětí (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ministerstvo tak chce zajistit, aby rodiče s očkováním dítěte zbytečně neotáleli a neřešili ho až těsně před nástupem do školky.

Zákon horní věkovou hranici pro podání vakcíny zatím neurčuje, a tak rodičům za odkládání pokuta nehrozí. Nově by ale mohla.

Rok od roku přibývá dětí s nežádoucími účinky po očkovacích vakcínách

Číst článek

„Zavedení horní věkové hranice vyplývá z potřeby zajištění proočkovanosti v daném věkovém období a je to důležité i vzhledem k nutnosti zamezit narušování očkovacího kalendáře posouváním očkování proti MMR (příušnicím, spalničkám a zarděnkám, pozn. red.) do pozdějšího věku,“ vysvětluje Radiožurnálu důvody změn ve vyhlášce mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Zásah do práv rodičů?

S návrhem ale nesouhlasí některé neziskové organizace. Mezi nimi i například spolek Rozario, který dlouhodobě kritizuje systém povinného očkování v Česku. 

Podle právničky Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty změna bezdůvodně zasahuje do práv rodičů.

„Dochází ke změně, která umožní pokutovat rodiče za to, že třeba budou chtít očkovat o pár měsíců později. Je to další omezování práv rodičů. Když bude pevně stanovené, dokdy nejpozději mají děti očkovat, tak to bude další argument pro doktory, kteří na ně budou tlačit,“ míní právnička.

„Podle mě by to mělo být na rozhodnutí rodičů, co je v nejlepším zájmu jejich dítěte," dodává.

Lepší zdůvodnění navrhovaných změn žádají i veřejná ochránkyně práv či ministerstvo práce a sociálních věcí.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme